Masz uwagi? Napisz!
This text is replaced by the Flash movie.
Środa, 25.05.2016 | Grzegorza, Magdy, Marii
Pogoda 
19.8°C
Odnaleziono dokumenty sprzed 500 lat! - Radio Merkury Poznań

Odnaleziono dokumenty sprzed 500 lat!

Publikacja: 05.01.2016 g.14:33  Aktualizacja: 07.01.2016 g.11:03
Zmień rozmiar tekstu
Drukuj

Fot. (Jakub Łukaszewski) Największy w Polsce zbiór średniowiecznych dokumentów odnaleziono w Archiwum Katedralnym w Gnieźnie.

Podczas porządkowania dawnej siedziby archiwum przypadkiem natrafiono na stertę dobrze zachowanych kościelnych akt sądowych, dzięki którym dziś lepiej można poznać życie Wielkopolski i ówczesnej Korony sprzed 500 lat.

Jakub Łukaszewski z Instytutu Historii UAM, który uczestniczył w odnalezieniu dokumentów przyznaje, że w dużej części są to części podartych kart, które trzeba ze sobą składać - około 1500 - 1700 sztuk. Na szczęście są zachowane w takim stanie, który pozwala je bez problemu opracować. 95% związanych jest z funkcjonowaniem średniowiecznego sądu biskupiego w Gnieźnie. tzw. konsystorza.

- Są cenne, bo czegoś takiego, w takiej ilości w archiwach kościelnych w Polsce nie ma. To unikat. W większości pisane po łacinie, ale zdarzają się fragmenty zeznań świadków zapisywane po polsku - co kto powiedział w języku pospolitym - mówi Łukaszewski.

Po odnalezieniu tego skarbu Archiwum Archidiecezjalne będzie starać się o pieniądze na konserwację i zachowanie dawnych dokumentów - zapowiedział dyrektor ks. Michał Sołomieniuk. 

Rafał Muniak/pś/int

http://www.radiomerkury.pl/n/AtKEJK
Komentarze (0)
Copyrights © Radio Merkury S.A - Polskie Radio – Regionalna Rozgłośnia w Poznaniu - Wszystkie prawa zastrzeżone.
w górę strony