NA ANTENIE: BOOM BOOM!/JOHN LEE HOOKER
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Oświadczenie Kurii ws. gry miejskiej

Publikacja: 30.06.2015 g.15:44  Aktualizacja: 02.07.2015 g.13:34
Poznań
Arcybiskup Stanisław Gądecki nie chce dalszego propagowania gry miejskiej na temat legendy o trzech hostiach.
Arcybiskup Gądecki, niedziela palmowa - Magda Konieczna
/ Fot. Magda Konieczna

Legenda o tym, że Żydzi ukradli z kościoła w Poznaniu hostie, historycznie nie została nigdy potwierdzona.

List z prośbą o natychmiastowe wstrzymanie propagowania gry miejskiej metropolita poznański napisał do jej organizatora - Eucharystycznego Ruchu Młodych. W przesłanym nam stanowisku czytamy m.in, że "podobna gra miejska nie może utrwalać antysemickich stereotypów i powinna być przygotowana we współpracy z referatem dialogu międzyreligijnego Kurii Metropolitalnej".

Poznańska Kuria rozesłała stanowisko w tej sprawie po publikacji na naszej antenie informacji o oświadczeniu Stowarzyszenia Przeciwko Antysemityzmowi i Ksenofobii "Otwarta Rzeczpospolita". Stowarzyszenie - grupujące wybitne postaci życia publicznego - wyraziło oburzenie i zaniepokojenie grą. Jego autorzy podkreślali, że gra edukacyjna zamiast poszerzać horyzonty, powiela szkodliwe, nie poparte faktami stereotypy.

O grze miejskiej śladami legendy o profanacji hostii mówiliśmy też dwa tygodnie temu. Miała być organizowana jako atrakcja w poznańskim Kościele Najświętszej Krwi Pana Jezusa. Wywołała wówczas protesty. Sprawę nagłośnił Zbigniew Pakuła ze Stowarzyszenia Miasteczko Poznań, który bada historię Żydów w mieście. W jego ocenie wykorzystywanie "antysemickiej legendy jako atrakcji turystycznej jest niebezpieczne"

Legenda o kradzieży hostii ma kilka wersji. Historycznie zdarzenie nie zostało potwierdzone. 15 sierpnia 1399 roku pewna poznanianka miała wynieść trzy hostie z kościoła dominikanów i sprzedać je Żydom. Ci mieli sprofanować hostie w piwnicach jednej z kamienic, gdzie dziś stoi Kościół pw. Najświętszej  Krwi Pana Jezusa. Według legendy Żydzi porzucili hostie na łące, gdzie uniosły się na oczach pastuszka.

Plik Legenda o trzech hostiach
Legenda o trzech hostiach
Waga pliku : 1.04 MB

http://radiopoznan.fm/n/
KOMENTARZE 1
wielkopolanin 07.07.2015 godz. 22:32
„Nazwa „antysemityzm” jest ulubionym określeniem w mowie żydów i oni to głównie przyczynili się do jej spopularyzowania. Autorowie żydowscy używają celowo wyrażenia „antysemityzm”, aby odwrócić uwagę od istotnych przyczyn owego „antysemityzmu”. Podłożem antyżydowskich wystąpień jest tak zwany „judaizm”, który wciela w życie zasady Talmudu. Byłoby słuszniej nazywać ruch, o którym mowa, antyjudaizmem. Wyraz ten brzmi bardzo niemile dla ucha żydowskiego, jako wymierzony wprost przeciwko żydom, związanym w jedną organizację, nazywaną judaizmem. Określenie natomiast „antysemityzm” posiada daleko szersze znaczenie, jako odnoszący się do rasy semickiej i nie dotyczy wprost żydostwa, jako społeczności odrębnej, posiadającej własne prawa, ustawy i zwyczaje częstokroć wrogie prawom i ustawom tych narodów, obok których żydzi mieszkają.”