NA ANTENIE: Muzyczny Merkury
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Parowozy wracają! Podpisano umowę

Publikacja: 29.06.2016 g.13:18  Aktualizacja: 01.07.2016 g.15:11 Wojciech Chmielewski
Poznań
W grudniu na tory w Wielkopolsce wrócą parowozy.
parowozy wolsztyn parowóz lokomotywa - Justyna Kowalewska
/ Fot. Justyna Kowalewska

Dziś PKP Cargo i samorządy: województwa i Wolsztyna podpisały umowę o utworzeniu kolejowej instytucji kultury. Parowozownia Wolsztyn będzie utrzymywana przez każdą ze stron umowy. Przez najbliższe trzy lata samorząd województwa będzie też dopłacał do regularnych połączeń Wolsztyna z Poznaniem i Lesznem. A by pasażerowie nie narzekali na gorsze warunki podczas jazdy, nowa instytucja kupi lepsze wagony

- To będą wagony w standardzie podwyższonym, będą elementy klimatyzacji, komfort przejazdu się podniesie. O szybkość nie ma się co martwić, bo parowozy mogą rozwijać prędkość do 100 km na godzinę - mówi wicemarszałek województwa Wojciech Jankowiak.

Parowozownia Wolsztyn będzie tez prowadzić działalność związaną z turystyką. Powstanie nowoczesne muzeum, w którym będzie można korzystać z symulatora parowozu. Prace nad powstaniem nowej instytucji trwały ponad sześć lat. Dlaczego tak długo?

- Jednym z głównym problemów, był proces wejścia PKP Cargo na giełdę, który utrudniał formalności. Gdy to zostało zakończone, problemy zniknęły - mówi prezes PKP Cargo Maciej Libiszewski.

Teraz w parowozowni w Wolsztynie są dwie działające lokomotywy parowe. Trzecia jest remontowana. W planach jest też renowacja trzech kolejnych parowozów.

Wojciech Chmielewski/mk/szym

http://radiopoznan.fm/n/uJFJnw
KOMENTARZE 5
Seth 30.06.2016 godz. 12:13
@ Przemysław Adamski: jeśli uważasz że te przejazdy są drogie a firmy na nich zarabiają to jesteś w wielkim błędzie. Zrób taniej to ogolę sobie głowę "na Pazdana".
leftt 30.06.2016 godz. 10:23
A które to trzy następne parowozy będą remontowane?
gosc 30.06.2016 godz. 08:12
Parowóz i klimatyzowane wagony - bezsens! Żeby był "klimat" wagony muszą być przedwojenne lub te z czasów PRL ale ze starym malowaniem, firankami z logo PKP i brązowymi siedziskami lub dermy.
Baron 19 30.06.2016 godz. 00:19
Fakt, iż to się stanie, budzi nadzieję i zadowolenie. Czynne pociągi parowe są nie tylko wielkim spektaklem i niebywałą atrakcją turystyczną, ale przypominają o chlubnej przeszłości i tradycji ziemi wielkopolskiej.
Przemyslaw.Adamski@tvp.pl 29.06.2016 godz. 18:06
Ciekawe czy instytucja kultury będzie potrafiła pozbyć się pasożytniczych firm, które zarabiają potężne pieniądze za wożenie turystów "pod parą"