NA ANTENIE: 00:01 27.04 STRONA B GOTOWA!!!!!/
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Pielęgniarki przeciwko liceom pielęgniarskim

Publikacja: 24.08.2016 g.16:03  Aktualizacja: 24.08.2016 g.16:20 Magdalena Konieczna
Poznań
Poznańskie pielęgniarki mówią "nie" reaktywacji liceów pielęgniarskich.
protest pielęgniarek żałobny - Magda Konieczna
/ Fot. Magda Konieczna

Ich przywrócenie rozważa Ministerstwo Zdrowia. Okręgowa Izba Pielęgniarek swoje stanowisko w tej sprawie wysłała do Naczelnej Izby, a ta głos środowiska przekazała ministrowi zdrowia. - W tej chwili jest kształcenie na poziomie uniwersyteckim. Najpierw trzy lata licencjatu, potem ewentualne dwa lata studiów magisterskich. Wydaje się, że wprowadzając znów kształcenie na poziomie licealnym będziemy łamać prawo europejskie - mówi szefowa Izby Pielęgniarek w Poznaniu Teresa Kruczkowska.

Ministerstwo Zdrowia chce przywrócić pięcioletnie licea medyczne, bo pielęgniarek jest za mało. By zapewnić opiekę chorym często pracują teraz na dwóch etatach.

Teresa Kruczkowska odpowiada, że wystarczy zachęcić absolwentki liceów do studiowania pielęgniarstwa. - Trzeba uatrakcyjnić finansowo zawód pielęgniarki, a wtedy znajdzie się chętna młodzież do nauki i wykonywania go - mówi Kruczkowska.

Stanowisko pielęgniarek w tej sprawie poparł samorząd lekarski. W tej chwili przyszłe pielęgniarki kształcą nie tylko Uniwersytety Medyczne. Coraz więcej uczelni prywatnych otwiera kierunek :"pielęgniarstwo". Licea medyczne działały do 1996 roku. Uczniowie po ukończeniu szkoły mogli już  opiekować się pacjentami.

Magda Konieczna/jc/szym

http://radiopoznan.fm/n/267RAz
KOMENTARZE 2
pietia 24.08.2016 godz. 17:12
Ps. Lekarzy też mocno brakuje panie ministrze. To może licea lekarskie?:)
pietia 24.08.2016 godz. 17:10
Jeśli minister myśli że ktoś chętniej zostanie pielęgniarką jeśli wróci liceum to chyba śni. Przecież to prestiż i zarobki świadczą o atrakcyjności jakiegoś zawodu a nie łatwość jego zdobycia. Dobrze że obecne pielęgniarki mają wykształcenie akademickie bo chociaż to im dodaje rangi przy pustym portfelu. A średnia szkoła medyczna + nadal pusty portfel co klapa na całego. Kto taką harówę będzie wykonywał na ochotnika po liceum? Zwłaszcza że 20 lat temu było o dwa razy tyle pielęgniarek więc i praca była o połowę lżejsza.
Urealnić pensje w ochronie zdrowia i chętni się znajdą.