NA ANTENIE: EYE IN THE SKY/ALAN PARSONS PROJECT
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Początek Triduum Paschalnego

Publikacja: 17.04.2014 g.08:35  Aktualizacja: 18.04.2014 g.09:38
Poznań
Dziś Wielki Czwartek. W Kościele katolickim rozpoczyna się najważniejszy czas w roku. Triduum Paschalne przypomina kluczowe dla chrześcijaństwa wydarzenia śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.
msza krzyzma swietego wielki czwartek - Rafał Muniak
/ Fot. Rafał Muniak

Podczas dzisiejszych nabożeństw wierni wspominają ustanowienie sakramentów a także ostatnią wieczerzę. W piątek (Wielki Piątek) wspominają Mękę Pańską, a w sobotni wieczór celebrują Wigilię Paschalną, po której przychodzi Wielkanoc. Wielki Czwartek to w Kościele katolickim dzień, kiedy przed południem odprawiana jest tylko jedna msza w każdym kościele diecezjalnym.

W Wielki Czwartek we wszystkich kościołach milkną dzwony. Na znak żałoby zastępują je drewniane kołatki. Dawniej biegali z nimi po wsiach także mali chłopcy, robiąc hałas. W ten sposób, zgodnie z wierzeniami, wyganiano post i przepędzano diabła. W domach przygotowywano się zaś do Wielkanocy. 

Uroczystość Wielkiego Czwartku upamiętnia ustanowienie Eucharystii oraz sakramentu kapłaństwa. Olej poświęcony podczas mszy krzyżma jest używany w ciągu roku do udzielania sakramentów chrztu, bierzmowania i namaszczenia. Wieczorem odprawia się Mszę Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Triduum Paschalne. Jest ona sprawowana na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus ofiarował Bogu Ojcu pod postaciami chleba i wina swoje Ciało i Krew, a następnie dał apostołom do spożycia oraz nakazał im, by czynili to na Jego pamiątkę. Było to ustanowienie dwóch sakramentów: kapłaństwa i eucharystii.

Z wieczorną liturgią łączy się obrzęd obmycia nóg przez biskupa dwunastu mężczyznom. Ma on upamiętniać Ostatnią Wieczerzę, kiedy Jezus uczynił to uczniom. Obrzęd ten i jego sens wyjaśniają towarzyszące mu słowa "Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali..." z ewangelii według św. Jana. Na zakończenie liturgii następuje przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy zwanej "ciemnicą". Symbolizuje to uwięzienie Chrystusa przed śmiercią. Od tej chwili aż do wieczora w Wielką Sobotę, w kościołach milkną dzwony i organy, a odzywają się drewniane kołatki.

(Radio Merkury+IAR)

http://radiopoznan.fm/n/
KOMENTARZE 0