NA ANTENIE: Mała czarna
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Pożegnanie zimy jak 200 lat temu

Publikacja: 21.03.2017 g.12:55  Aktualizacja: 21.03.2017 g.15:46 Rafał Muniak
Gniezno, Września
Dawne ludowe zwyczaje związane z przeganianiem zimy przypominano w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach.
pożegnanie zimy w dziekanowicach (3) - Rafał Muniak
/ Fot. Rafał Muniak

Etnografowie pokazywali uczniom z okolicznych szkół jak przed wiekami chodzono po wsi z przystrojonym drzewkiem symbolizującym wiosnę. Każdy mógł zrobić też  swoją marzannę z przygotowanej słomy.

Jak mówili uczniowie z drugiej klasy pobliskich szkół marzannę ze słomy zrobić nie jest łatwo. Trzeba do tego użyć dwóch kijów związanych gumką na krzyż. Na to nakłada się siano i znów obwiązuje się sianem. Potem gotową marzannę się spala albo topi żeby pożegnać zimę. - I wtedy na pewno będzie już tylko cieplej na dworze - mówili uczniowie.

Etnograf Ada Garbatowska wyjaśniała, że w tym roku skansen w Dziekanowicach przypomina dawne zwyczaje kultywowane we wsi Zaborówiec koło Leszna. Po spaleniu słomianych kukieł na wszystkich czekała gorąca grochówka.

___

Wczoraj astronomiczna, dzisiaj kalendarzowa: wiosna już jest. Nie wszędzie ją dobrze widać, ale musimy uwierzyć, że przyszła. Około 700(!) dzieci z Wielkopolski witało ją w Grzybowie koło Wrześni, na terenie piastowskiego grodziska. Dzieci dowiedziały się, że robiąc marzanny, powinni robić je brzydkie, bo im brzydsza, tym... ładniejsza. Dzieci powiedziały też naszemu reporterowi, że chciały zrobić i utopić "marzana", czyli chłopaka!

http://radiopoznan.fm/n/JDCUts
KOMENTARZE 0