NA ANTENIE: LAUDA (2022)/ATMOSPHERE
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
 

Prezydent RP - dla kogo, dlaczego?

Publikacja: 26.03.2015 g.12:20  Aktualizacja: 26.03.2015 g.15:13
Poznań
Nabiera tempa kampania prezydencka w Polsce. Zanim wejdzie w najgorętszy czas - zastanawiamy się nad tym, czego Polacy oczekują od urzędu prezydenta kraju.
wybory prezydenckie 2010  - Adam Michalkiewicz
/ Fot. Adam Michalkiewicz

Wybory prezydenckie odbędą się już za kilka tygodni. Kampania wyborcza w pełni, ale dziś nie chcemy rozmawiać ani o zbieraniu podpisów, ani o konkretnych kandydatach, ich obietnicach i programach. Chcemy się skupić na pozycji urzędu prezydenta w ustroju Rzeczpospolitej Polskiej. Jego znaczeniu dla obywateli i wizerunku kraju.  Zgodnie z  polską Konstytucją  prezydent to głowa państwa, gwarant ciągłości władzy, najwyższy organ państwa w zakresie władzy wykonawczej, czuwa nad przestrzeganiem postanowień i przepisów Konstytucji. To także zwierzchnik Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Aż tyle - mówią niektórzy. Tylko tyle - komentują inni. Co Państwo o tym sądzą?

Dziś prezydent posiada dwa ważne przywileje - inicjatywę ustawodawczą i prawo veta. Polski prezydent to jednak nie ta sama funkcja co prezydenta Francji, Niemiec, nie mówiąc już o Rosji lub USA. Dlatego w wypowiedziach niektórych polityków i publicystów pojawiło się określenie "strażnik żyrandola". Jakie uprawnienia ma polski prezydent i jak z nich korzysta?

Czy polski prezydent powinien być silny konstytucyjnie, czy może powinien pozostać przy funkcjach reprezentacyjnych? Czego spodziewamy się w dzisiejszych czasach? O oczekiwaniach Polaków wobec prezydenta świadczy frekwencja w wyborach prezydenckich. Zazwyczaj jest znacznie wyższa niż w wyborach do parlamentu lub samorządu, czyli jednak jest to ktoś dla nas ważny.

Czyli prezydent powinien być mediatorem? Jeśli jest to osoba tak ważna dla wizerunku kraju i Polaków - czego się spodziewamy po jego urzędzie? Politolog dr Jacek Pokładecki przyznaje, że dziś Konstytucja ogranicza szanse na większą samodzielność prezydenta. I zastanawia się czy nie powinny nastąpić pewne zmiany.

A jak powinny wyglądać wybory prezydenckie? Czy powinny być bezpośrednie czy przez Zgromadzenie Narodowe? O urzędzie prezydenta możemy powiedzieć - "Strażnik Konstytucji". Jest kontrolerem poprawności ustaw i może zgłaszać veto jeśli nowe prawo narusza Konstytucję - podkreśla politolog dr Jacek Pokładecki. Obecnie mamy w Polsce ustrój - parlamentarno-gabinetowy - prezydenta wybieramy w wyborach bezpośrednich.

Urząd prezydenta pojawił się w okresie II Rzeczpospolitej. Konstytucja marcowa wprowadziła urząd prezydenta RP, ale jego kompetencje były mocno ograniczone w podejmowaniu decyzji. Prezydent w wielu ważnych sprawach musiał uzyskać kontrasygnatę właściwego ministra. Konstytucja kwietniowa mocno poszerzała uprawnienia prezydenta i nie wymagała już konsultacji. W Polsce Ludowej tytuł prezydenta nosiły tylko dwie osoby - Bolesław Bierut i Wojciech Jaruzelski.

Czego Państwo, jako obywatele, oczekują od prezydenta kraju? Czy jego rola powinna być tylko reprezentacyjna czy też mocniej powinien wykorzystywać możliwości bycia aktywnym?

http://radiopoznan.fm/n/
KOMENTARZE 1
ojboli 27.03.2015 godz. 10:59
Powyżej wymieniono ogrom zadań i odpowiedzialności za kraj. Tymczasem kandydaci są rodem z zaułka. Nie szanuje sie urzędu prezydenta i samego Prezydenta.
Czas aby Polacy się ocknęli czy chcemy "knajackiego" prezydenta, czy chcemy Prezydenta, który będzie naszym reprezentantem.