NA ANTENIE: HEJ DZIEN SIE BUDZI/MALGORZATA OSTROWSKA
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Producenci mebli dostaną wsparcie

Publikacja: 14.03.2017 g.16:05  Aktualizacja: 16.03.2017 g.13:18 Magdalena Konieczna
Poznań
Będzie wsparcie finansowe dla branży meblarskiej - obiecała w Poznaniu wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

W stolicy Wielkopolski rozpoczęły się dziś Targi Meble Polska. To największa tego typu impreza w Europie Środkowo-Wschodniej. Polska jest trzecim eksporterem mebli w Europie i czwartym na świecie, dlatego na poznańskie targi przyjeżdżają kupcy z całego świata - nawet ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Malezji i Australii.

- Dla polskiego rządu ta branża jest flagową marką - mówiła wiceminister Jadwiga Emilewicz. - Chcemy, by w ramach programu branżowego, meblarskiego, to branża powiedziała, w których miejscach i na których rynkach chce być obecna. Chcemy przeznaczyć na tę branżę w ciągu najbliższych pięciu lat, w trybie dotacji bezpośrednich, ponad 200 mln złotych. Natomiast jeśli uwzględnimy środki inwestycyjne, które chce przeznaczyć Polski Fundusz Rozwoju, kwoty te mogą sięgnąć miliarda złotych.

W planie wicepremiera Mateusza Morawieckiego branża meblarska jest jednym z projektów strategicznych. Polskie przedsiębiorstwa meblarskie to przede wszystkim firmy rodzinne. Eksportują meble głównie do Niemiec, ale też do Francji, Belgii i Holandii. Polskie kuchnie trafiają nawet do Nowej Zelandii.

http://radiopoznan.fm/n/ZYU0g3
KOMENTARZE 2
radca 14.03.2017 godz. 23:20
Ta pani minister nie wie o czym mówi.
POLITYCY - RĘCE PRECZ OD PRZEMYSŁU MEBLARSKIEGO
(co by tu jeszcze spieprzyć?)
Meblarstwo to wielka branża, zrównoważona zależna od eksportu, każde wejście polityków, każda dotacja narusza równowagę i grozi upadkiem całej branży (przegrzanie).
Moce produkcyjne nie są wykorzystane, możliwości wzornictwa też nie. Śmietankę spijają obcy kapitał i obcy dystrybutorzy.
Sama branża sobie poradzi szczególnie jak zaoferuje połączenie z materiałami budowlanymi i wykańczania wnętrz, albo całe obiekty mieszkalne, usługowe (hotele, akademiki, stołówki, szpitale, domy opieki) umeblowane pod klucz, do wprowadzenia natychmiast.
Tylko tu potrzebni są politycy do wypracowania konsensusu zasad sfinansowania potrzeb ludzi (Libia, Syria, Ukraina, Rosja), ale muszą służyć branży, a nie "ogrzewać się w sukcesach branży" i zachowywać się jak słonie w sklepie z porcelaną.
Potrzebna jest ochrona naszego wzornictwa przed kopiowaniem na zagranicznych rynkach przez zagraniczne firmy.
Potrzebna jest oferta kredytowa na polskie meble na zagranicznych rynkach skierowana bezpośrednio do klientów końcowych. (Możliwość zarobku przez polskie banki).
Tylko w tych 3 punktach potrzeba usług polityków.
Skierowanie kasy podatników do branży może przynieść więcej szkody niż pożytku (np import środków produkcji, zamiast własnych, przeinwestowanie, nadmierne zapasy, podniesienie kosztów stałych).
Robienie zamieszania,(siara Premiery za szczycie RE) , hasła protekcjonizmu i nacjonalizmu oraz podważanie zasad demokracji przez Premiera rujnuje pozycje polskich przedsiębiorców na zagranicznych rynkach, pozycję z takim trudem i niebotycznymi kosztami wypracowywaną przez lata ciężkiej pracy.
Takie nieodpowiedzialne wejścia, wtopy polityków mają konkretny wymiar finansowy, a ich koszty ponoszą przedsiębiorcy i pracownicy.
Dlatego pozwolę sobie na radę dla polityków:
"podstawowa zasada nie szkodzić" (np. opóźniać zwroty VAT-u)
Mosiniak 14.03.2017 godz. 20:17
Tak, ciekawe czy pani minister wie, ile osób na czarno pracuje pewnego meblarza z terenu gminy Mosina?