NA ANTENIE: Serwis Informacyjny
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Profanacja hostii - antysemicka legenda?

Publikacja: 23.06.2015 g.11:02  Aktualizacja: 23.06.2015 g.11:20
Poznań
Gra miejska śladami legendy o profanacji hostii organizowana jako atrakcja w poznańskim Kościele Najświętszej Krwi Pana Jezusa przy ul. Żydowskiej - wywołała protesty.
źródełko wielka sobota (1) - Jacek Butlewski
/ Fot. Jacek Butlewski

Na przygotowania do gry natknął się Zbigniew Pakuła ze Stowarzyszenia Miasteczko Poznań, badającego historię Żydów w mieście. Zaniepokoiła go nie tylko sama gra, ale również fakt, że była przygotowywana z myślą o dzieciach. Jak podkreśla Pakuła, wykorzystywanie antysemickiej legendy jako atrakcji turystycznej jest niebezpieczne. - Potrzeba dyskusji, która by pokazała zgubny wpływ szerzenia tych legend wśród młodych osób i dzieci, legendy należy opowiadać, ale innym językiem - mówi Zbigniew Pakuła.

Przesąd o profanacji hostii powstał w XIV wieku i przez stulecia był drugim, obok legendy o mordzie rytualnym, najsilniej obecnym w świadomości Polaków. Według wielu historyków te legendy przyczyniły się do pogromów żydowskich po drugiej wojnie światowej.

Gra miejska śladami legendy rozpoczyna się w podziemiu kościoła przy ul. Żydowskiej. Tam miała dokonać się profanacja hostii. W podziemiu jest studnia, która ma rzekomo moc oczyszczającą, ponieważ Żydzi - jak głosi legenda - próbowali w niej utopić hostie. Katolicy przez lata przychodzili po Cudowną Wodę w Wielką Sobotę. Od niedawna źródełko jest jednak atrakcją turystyczną: wodę można nawet zamówić pocztą kurierską, a podziemia są otwierane dwa razy w tygodniu.

Rektor sanktuarium zapowiedział niedawno, że wybiera się do Watykanu, by "szukać prawdy na temat kontrowersyjnej historii".

Oświadczenie "Miasteczka Poznań" w sprawie gry miejskiej - tutaj, cała rozmowa - poniżej

http://radiopoznan.fm/n/
KOMENTARZE 3
historyk 23.06.2015 godz. 14:16
Protesty to wywołała decyzja Jaskowiaka w sprawie pomnika Wdzięczności. Z drugiej strony co to ma być. Historia w której pojawia się osoba narodowości żydowskiej jest automatycznie antysemicka? Ciekawe czemu nie ma protestów w sprawie "polskich obozów". To jest dopiero antypolska legenda. Historia jest historią czy się komuś podoba czy nie. Jak najszybciej trzeba również wznowić ekshumację w Jedwabnem,gdyż została wstrzymana decyzją ś.p. Lecha Kaczyńskiego. Pytanie dlaczego? Czyżby wyniki ekshumacji mogły podważyć oficjalną wersję? Polacy potrzebują prawdy i nikt nie ma prawa tego dążenia ograniczać.
historyk 23.06.2015 godz. 14:00
O historii profanancji mozna przeczytać np.w tej książc http://gloria24.pl/trzy-najswietsze-hostie Historia została dokładnie zbadania i opisana. W sprawie działał polski sąd i wydał prawomocny wyrok. Po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem W. Jagiełło miał pieszo pielgrzymowac na miejsce cudu eucharystyczneg. Na tym miejscu powstał kościół Bożego Ciała na ul. Krakowskiej.
poznaniak 23.06.2015 godz. 11:57
w kazdym panstwie sa zli ludzie. nie mozna generalzowac ze zydowka zle zrobila to caly narod jest zly