NA ANTENIE: Mała czarna
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
 

Radni o piecach węglowych

Publikacja: 03.03.2015 g.18:24  Aktualizacja: 03.03.2015 g.20:12
Poznań
Poznaniacy dostaną dopłaty do wymiany pieców. Program uchwalili dziś miejscy radni.
sesja rady miesta poznania zwykla4 - Adam Michalkiewicz
/ Fot. Adam Michalkiewicz

Urzędnicy chcą zachęcić mieszkańców do przejścia z opalania węglem, na ogrzewanie gazowe, elektryczne lub do podłączenia do miejskiego cieplika. Dzięki temu w mieście ma być czystsze powietrze. Radni zmienili wcześniejszą propozycję urzędników. Obniżono poziom wsparcia dla przedsiębiorców - z 80 proc. do 65 proc.

Tylko część pieniędzy pochodzi z budżetu Poznania, resztę dokłada fundusz ochrony środowiska w ramach programu "Kawka". Mieszkańcy najbardziej zatrutych pyłem części miasta będą mogli pozbyć się starych pieców węglowych i znaleźć inne źródło ciepła. Program wymiany pieców nie dotyczy całego miasta. To głównie Stare Miasto, Wilda, tam gdzie najwięcej jest kamienic z mieszkaniami opalanymi piecami węglowymi.

- Cała operacja ma kosztować 10 milionów złotych i będzie trwała trzy lata - mówi Leszek Kurek, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska. Jak dodaje, miasto chce likwidacji i modernizacji ponad tysiąca palenisk w ośmiuset mieszkaniach. To da redukcję pyłów w atmosferze o 10 ton rocznie. Więcej na ten temat - tutaj.

W ciągu ostatniego miesiąca normy jakości powietrza w Poznaniu były wielokrotnie przekraczane - właśnie ze względu na obecność pyłu PM10, który pochodzi z kominów pieców opalanych węglem. Unia Europejska zmusza Polskę do poprawy jakości powietrza. Niebawem wejdą w życie nowe, bardziej restrykcyjne normy.

http://radiopoznan.fm/n/
KOMENTARZE 8
radca 04.03.2015 godz. 22:07
Efektywniejsza zamiast dopłaty byłaby pożyczka nisko oprocentowana jak inwestycyjne kredyty dla rolników do 4,5% rocznie. Dwutorowe działania pozwoliły by osiągnąć lepsze wyniki, w krótszym czasie, a oszczednosci po modernizacji (wymianie piecy) pozwoliły by spłacać kredyty, co pozwalało by na następne sfinansowanie nastepnych modernizacji.
To nie jest nic nowego, takie fundusze kredytowe stworzył T.Kosciuszko dla niewolników wykupujących swą wolność.
kamienica 04.03.2015 godz. 14:44
szkoda,że ta uchwała dotyczy tylko części miasta. Ja cały czas na Jeżycach wymieniam piece w kamienicy na instalację gazową i nie mogę skorzystać z żadnej ulgi.
Januszek 04.03.2015 godz. 09:33
mam zamontowany energooszczedny kociol-piec Co gaz typ KONDENSACYJNY na 150 m2. na 50 mk2 nie warto pzreplacac za taki rodzaj pieca-kotla co gaz. . wynika to z tego ze : > do 100 m2 kociol -piec NIE KONDESUJE - nie ma odzysku ciwepla ze spalin . tylko powyzej 120 m2 oplaca sie i warto KUPIC zamontowac kociol-piec CO gaz typ. KONDENSACYJNY. na miesiac oszcedzamy przy 150 m2 ok. 200 zl. tak wiec zwrot jest po 2-3 latach .

UWAGA. kotly kondensacyjny sa zawsze z zamknieta komora spalania (TURBO ) lecz kociol z zamknieta komora spalania ( Turbo ) nie jest zawsze kotlem KONDENSACYJNYM . . Wielu kupujacych myli te pojecia i instalator spzredaje ( drogo pow. 5000 zl.) klientowi kociol kondensacyjny na 50 m2 bo ma z tego duuuza kase. kociol z zamknieta komora spalania ( Turbo ) kosztuje od 2200 zl. do 3000 zl..

polecam B u d e r u s, V a i l l a n t , inne to wynalazki lub chinsczyzna lub włoszczyzna ( najlepsza w zupie ) naczytalem sie i jestem juz jako uzytkownik Januszek
cz'ytacz 04.03.2015 godz. 08:26
Nie będę udzielał pomysłów na użytkowanie opału zwanego WĘGLEM.
Gdyż dziecinny-uczniowski wierszyk deklamowany na akademiach z okazji
BARBURKI ,mówi wiele i ma się nijak do istniejącej rzeczywistości w której
brut smrut i ubustfo świadczą o tym że brakuje wielu rozwiązaʼn na sprawne
bezdymne ,czyste,ekologiczne,ekonomiczne ,bezproblemowe i domowe użytkowanie
opału zwanego WĘGLEM MAŁOPIECOWYM lub PRZYDOMOWYM
-Mamy już nazwę EKOGROSZEK co nie mówi o tym że GROSZEK UPRAWIANY JEST
NA UPRAWACH EKOLOGICZNYCH .

Banalne ,smutne ,śmieszne i żałosne jest to że oprócz smartfonów
samochodów osobowych i wielu innych użytkowych rzeczy
nie mających odpowiednika w Polskiej Myśli Technologii i Produkcji
WĘGIEL ZAJMUJE CZOŁOWE MIEJSCE JAKO WZÓR DO NAPISANIA
I REALIZOWANIA FILMU OPARTEGO NA XIX wiecznych realiach życia
mieszczan lub XX-wiecznego PRL-owskiego Proletariatu
radca 03.03.2015 godz. 23:13
@ użytkownik
Tylko proszę na złość urzędnikom, nie zanieczyszczać, zatruwać naszego powietrza.
Polecam piece gazowe, dwufunkcyjne (woda i CO) - nieduże, (50x80x35) pozwalają zlikwidować piece w 120 m mieszkaniu. Ciepło, czysto, komfortowo. Koszty eksploatacji, dzięki automatyce niższe niż przy piecach węglowych, nawet z grzałkami elektrycznymi. A jeszcze uzysk miejsca, czysto, wygodnie.
Urząd WIOŚ powiniem zamówić kilka ogólnych projektów modernizacyjnych mieszkań, kamienic i udostepnić na swej stronie.
Sugeruję porozumienia sąsiedzkie i zakupy grupowe, oraz zlecenia montażu grupowe, bo można sporo zyskać podczas negocjacji (transport , wspólne tpz, obniżka na hurcie, lepsza jakosć robót) tak, że 30-40% można zdołować koszty. Wtedy dofinansowania starczy dla wiecej osób, wiecej mieszkań.
radca 03.03.2015 godz. 22:54
Problem zanieczyszczenia powietrza pyłkami jest poważnym i rzutuje na koszty życia (leczenia schorzeń) na komfort zycia, na długość zycia. Właściwie można wyróżnić 4 grupy pyłków w zależnosci od ich wielkości grube TSP, średnie PM10 , drodne PM2,5 i nonopyłki. Czym mniejsze tym niebezpieczniejsze dla organizmu, szczególnie młodego w okresie wzrostu, szczególnie jeśli organizm jest na zagrożenie narażony długotrwale. Pyłki grube widać i czuc (kaszel, odpluwanie, duchota, smród) nonopyłków nie widać, nie czuć, a przenikaja przez błony komórkowe i sieją spustoszenie w sposób prawie niezauważalny, jednak po czasie tragicznie odczuwalny, (raki, alergie, astmy, choroby degeneracyjne, osłabienie układu immunologicznego, nerwowego

Skąd się to bierze w powietrzu?

1. Z kiepskich pieców CO, szczególnie na paliwa stałe i jeszcze wzbogacane odpadami.
Za palenie PET-ów winni wieszać za jaja, za palenie PCW (PVC- polichrorek winylu) PS (polistyren) winni jaja ucinac, a za palenie PUR (poliuretanów - pianek meblowych, tkanin technicznych) , PA (poliamidów, nylonów) , wyrobów gumowych, rozstrzeliwać od razu bez wyroku.
Przy ich spalaniu w piecach CO wydzielaja się toksyny kancerogenne, trująco-drażniące jak gazy bojowe typu sarin, fosgen. Dwa trzy głębsze oddechy i małe dziecko załatwione na lata, a nierzadko na amen.
Bo pyłki się różnią nie tylko pod względem wielkości, ale i chemicznie składem i stopniem agresji na organizm żywy.

2. Z rur wydechowych silników spalinowych , szczególnie starych diesli (pyłki sadzy i azotki) czy benzynowców (ołów, i pirobenzeny). co jedno to gorsze, a jako koktajl to jedna wielka zaraza powodujaca spustoszenia w młodych organizmach (otępienie umysłowe, choroby układu nerwowego, krwionośnego, immunologiczne, skórne, przyspieszone procesu starzenia i degeneracyjne).
najbardziej niebezpieczne sa nowoczesne diesle z walnietych filtrem cżąśtek stałych, bo wysokociśnieniowe wtryski powodują powstawanie nanocząsteczek, bardzo szkodliwych 9dopiero mamy zatrważające pierwsze wiarygodne wyniki badań).
oczywiscie jest jeszcze kłamstwo II połowy XX w. tzw. benzyna bezołowiona, poprawniej etylina bezołowiowa.
Kłamstwo polega na tym, ze ona wcale nie jest bezołowiowa, tylko, ze zawiera mniej ołowiu niż starte paliwa, ale i tak wystarczajaco dużo by siać spustoszenie (zatrzymanie rozwoju umysłowego u małolatów).
Dlatego należy tępić mycie szyb na skrzyżowaniach przez młodocianych dorabiajacych sobie podczas wakacji.
Dlatego należy przypomniec gazowanie ludzi spalinami samochodowymi w czasie II wojny światowej.

3. Z kół samochodowych, konkretnie opon i jezdni w czasie hamowania i ruszania, oraz z wykładzin klocków, (bębnów, tarcz) hamulcowych. Tu też niestety powstaja pyłki małe PM2,5 i nanopyłki o tyle dodatkowo szkodliwe, że choc już nie azbestowe, to metali ciężkich (Mg, Cr, Mo, V) , związków ceramicznych (Si, Mg) i złożonych związków pirobenzenowych (sadza, guma modyfikowana PU,).

Co możemy zrobić, jak się przed tym bronić?
1. planowanie przestrzenne , tak by pyłki wyłapywać, a osiedla, miejsca pobytu ludzi wentylować.
a) modernizacja piecy i przejście na lepsze paliwa (koks, gaz, olej opałowy. - zmiana opłat tzw. kominowych emisji).
b) zaprzestanie wzajemnego podtruwania się poprzez zaprzestanie spalania odpadów i opakowań.
c) filtry na kominy pieców opałowych (elektrofiltry, filtry mokre)
d) żywe-zielone ekrany, elewacje, mchy, bluszcze, drzewa, krzewy - one będa umierać zamiast nas i tak nas bronić, bo to co pochłoną, zneutralizują i nam już nie będzie zagrażać.
e) odzielenie, odseparowanie ruchu samochodowego, od rowerowego, pieszego
f) edukacja od najmłodszych lat o stanach zagrożenia (szkoła, prasa, media, wystawy, ludzie kultury, urzędnicy)
g) pomiary, automatyczne stacje pomiarowe (szczególnie krzyżówki , ronda - choćby i pomiar ręczny, a wyniki na tablicach ITS-u, na rondach w necie).
h) synchronizacja działań ( i południowo-zachodnie gminy zatruwają powietrze dla Poznania , bo większość wiatrów jest południowo-zachodnia - kliny zieleni, korytarze wentylacyjne np. POD-Chociszewskiego, Park Kasprowicza, Park Wilsona, Stadiony Grunwaldu i park Zwyciestwa Zieleń ul. Przybyszewskiego) (podobnie dolina Warty i południowy klin zieleni -Wilda, czy park Rataje, Tysiąclecia, Malta).
i) nowoczeny tabor kominikacji miejskiej (hybrydy ze silnikiem gazowym),
j) eliminacja pojazdów zdezelowanych i przestarzałych technicznie (wzorem kanclerz A.Merkel - akcja zwrotu części VAT-u np. odwrotnie proporcjonalnie do katalogowej wielkości emisji CO2) dla odmłodzenie samochodów,
k) rozbudowa i modernizacja zieleni miejskiej, parków, żywych automatycznych ekranów-pochłaniaczy (trzeba wykonać bilans składników powietrza i przyjac metody jego oczyszczenia i zregenerowania).

Wyniki pomiarów na stronie : http://poznan.wios.gov.pl/ ,
aktualne co godzina na wybranych stacjach pomiarowych.
Z mapy wynika, że brakuje stacji pomiarowej na zachodzie powiatu, Poznania, (Skórzewo - Plewiska), bo z tego kierunku mamy największe masy powietrza.
Sporo tam pobudowano i nie wiemy czym tam palą w piecach i ile emitują tzw. PZ na obwodnicy i dojazdówkach.
Brakuje również danych na rondach i krzyzówkach, tak by mieszkańcy mogli ocenić ryzyko używania rowerów na Głogowska-Hetmańska, Hetmańska-Reymonta, Dąbrowskiego -Kraszewskiego, Ronda Jeziorańskiego, Rataje, Starołeka, Żegrze itd. itp. Sama wiedza, że 2/3 ruchu samochodowego generują przyjezdni nie wiele wnosi dla indywidualnych prozdrowotnych zachowań mieszkańców.
Nina 03.03.2015 godz. 14:49
dzwonie do NICH ,a ONI NIC NIE wiedza - tak pracuja Polskie URZEDASY .

Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania ul. Gronowa 22A, 61-655 Poznań Telefon: 878-40-53 lub 878-40-54 Faks: 878-40-55 wos@um.poznan.pl .


Uzytkownik 03.03.2015 godz. 13:06
Po co zawracacie nam glowy jak NIC nie ustaliliście i nie ustalicie.
Wasze chęci NAM nie wystarczą nam żeby zmienic system ogrzewania . nie chcemy truc – chcemy dofinansowania na zmiany jakie jest w każdym ( niemalże ) kraju w UE
Dzwoniłem do Pani Ratajska tel. 61-8784-080 Wydzial Srodowiska -odpowiada KASY NIE MA .
Jak były dofinansowania na kolektory słoneczne to tez kasy nie mieliscie ( UM ) nawet Wl U Ochrony Środowiska nie Bral w tym udzialu – po moim telefonie padala odpowiedz ze Poznan nie jest zagrożony ekologicznie i KASY NIE MA .
Nie zawracjacie „GITARY” do czasu kiedy nie bedziecie pewni i nie będziecie mieli kasy na te cele . Dotyczy zmiany sposobu ogrzewania z weglowego na gazowe.

Z cieplikiem miejskim nie wiążcie ( ostrzegam ) się , bo ta francuska firma kasuje swoich użytkowników 2 razy tyle co za gaz

Uzytkownik