NA ANTENIE: Motosygnały
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
 

Radni sejmiku o szpitalach

Publikacja: 26.09.2016 g.19:53  Aktualizacja: 27.09.2016 g.13:43 Wojciech Chmielewski
Poznań
Pięć godzin trwała sejmikowa debata na temat służby zdrowia w Wielkopolsce.
sejmik komisja o zdrowiu - Wojciech Chmielewski
/ Fot. Wojciech Chmielewski

Wnioskowali o nią radni opozycji czyli Prawa i Sprawiedliwości. Debaty chcieli przed wakacjami, kiedy został odwołany dyrektor szpitala dziecięcego w Poznaniu Jacek Profaska. Wtedy też okazało się, że województwo utraciło pakiet większościowy w sprywatyzowanym Ośrodku Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu.

Ponadto radni opozycji mówili o nietrafionych inwestycjach związanych z informatyzacją wielkopolskich szpitali, podległych marszałkowi. Podczas poniedziałkowej debaty dyrektorzy 21 jednostek służby zdrowia mówili o kondycji podległych im placówek. Zdaniem radnego PiS Zbigniewa Czerwińskiego "z ich wypowiedzi można wywnioskować, że informatyzacja nie jest tak zaawansowana jak wynika to ze sprawozdania zarządu z maja tego roku". Chodzi np. o komputery, których nie można wykorzystywać, ponieważ w szpitalu nie ma sieci wi-fi.

Zdaniem szefa klubu radnych PO Rafała Żelanowskiego, mogły się trafić decyzje nie do końca udane, ponieważ w związku z korzystnym kursem Euro pojawiły się dodatkowe unijne pieniądze, które trzeba było wykorzystać w ciągu miesiąca. Jego zdaniem tworzenie spójnego systemu informatycznego to duży i skomplikowany proces.

Podczas debaty radni PiS chcieli wyjaśnień w sprawie prywatyzacji Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu. Kiedy jego dyrektor Dariusz Godlewski chciał odpowiadać na pytania radnych, marszałek województwa Marek Woźniak poprosił go o zachowanie milczenia, ponieważ sprawa jest w prokuraturze. "Każde słowo ma w tej sytuacji znaczenie" - tłumaczy Żelanowski.

Tymczasem zdaniem szefa klubu radnych PiS Dariusza Szymczaka podczas prywatyzacji doszło do nieprawidłowości. OPEN-owi przekazano m.in. grunt jako publicznej jednostce zdrowia, podczas gdy teraz nie jest już jednostką publiczną. Radni zarzucali też zarządowi, że nie poinformował radnych o sprzedaży pakietu większościowego w spółce.

Zdaniem dyrektora Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Macieja Sytka, w tym przypadku pakiet większościowy nie ma znaczenia, ponieważ województwo ma kontrolę nad spółką. Sprawę prywatyzacji OPEN bada poznańska prokuratura, natomiast śledczy z Konina sprawdzają czy pieniądze na zakupy sprzętu do tamtejszego szpitala wydano zgodnie z prawem.

 O sprawie Wojciech Chmielewski - nagranie poniżej.

http://radiopoznan.fm/n/lx3hdr
KOMENTARZE 0