NA ANTENIE: Poranne RozPOZnanie
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Rozmarek - plac pamięci w Kaliszu

Publikacja: 29.07.2014 g.13:04  Aktualizacja: 29.07.2014 g.13:07
Poznań
Mimo uciążliwego upału trwają gorączkowe prace przy kaliskim Rozmarku. To plac, który ma symbolizować tragiczny sierpień 1914 roku. 100 lat temu miasto obróciło się w gruz. Zaniedbany plac w pobliżu starówki ma się stać wizytówką Kalisza. W niedzielę uroczyście otworzy go prezydent Bronisław Komorowski.
rozmark_projekt placu - UM Kalisz
/ Fot. (UM Kalisz)

Rozmarek będzie takim osobliwym pomnikiem, który ma pokazać rozmiar sierpniowej tragedii i przenieść przechodniów w atmosferę Kalisza sprzed stu lat. Mają w tym pomóc liczne symbole ilustrujące zniszczenia, m.in gabiony, czyli kosze wypełnione gruzem. Będą też ławeczki i zieleń. Dziś pracownicy kończą układanie bruku.

Skwer musi być gotowy do piątku, bo w niedzielę w samo południe otworzy go prezydent RP Bronisław Komorowski. Plac ma stać się także symbolem społeczności żydowskiej, która mocno wpisała się w historię Kalisza. W tym miejscu bowiem mieściła się dawniej Wielka Synagoga, którą Niemcy nakazali rozebrać w czasie II wojny światowej.

Według Haliny Marcinkowskiej z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Kaliszu nazwa Rozmark powstała w wyniku spolszczenia słowa Rozenmarkt - targ różany. Przed II wojną światową plac był jednym z najważniejszych miejsc dzielnicy żydowskiej. We wrześniu 1939 r. Żydzi stanowili połowę ludności Kalisza. Było ich 20 tys. Wojnę przeżyli nieliczni.

http://radiopoznan.fm/n/
KOMENTARZE 0