NA ANTENIE: Mała czarna
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Rozwiązano Komitet Odbudowy Zamku

Publikacja: 27.05.2015 g.09:46  Aktualizacja: 27.05.2015 g.23:46
Poznań
Po 13 latach zakończył działalność Społeczny Komitet Odbudowy Zamku Przemysła w Poznaniu.
zamek przemysła latem - Utal.pl
/ Fot. (Utal.pl)

We wtorek został oficjalnie rozwiązany. Zamek jest wybudowany, ale nie został jeszcze otwarty. Zwiedzający będą mogli wejść do środka dopiero w w drugiej połowie przyszłego roku. - Cel zasadniczy istnienia komitetu został osiągnięty, dlatego nasze gremium nie musi już funkcjonować. Wielkim sukcesem jest odbudowa Zamku - mówi Włodzimierz Łęcki.

Zamek został wybudowany dwa lata temu, ale wciąż opóźnia się jego otwarcie. - Tworzenie nowego muzeum to wielkie przedsięwzięcie, nie robi się tego w rok - mówi Aleksandra Sobocińska, rzecznik Muzeum Narodowego w Poznaniu, które administruje Zamkiem Przemysła i tworzy w nim Muzeum Sztuk Użytkowych.

Poza tym, jak dodaje Aleksandra Sobocińska, opóźnienie wynika też z tego, że wszystkie muzealne siły są rzucone do prac w Pałacu w Rogalinie, który niebawem będzie otwarty po wieloletnim remoncie. Członkowie komitetu, które właśnie został rozwiązany, czekają z niecierpliwością na otwarcie Zamku, na razie zasilą Towarzystwo Opieki nad Zabytkami.

http://radiopoznan.fm/n/
KOMENTARZE 6
Wielpol 51 28.05.2015 godz. 15:13
Do poznaniak: Powtórka wiadomości z historii przydaje się każdemu. Nienawistne epitety takie jak: szkaradna budowla czy zabetonowane dziedzictwo, świadczą raczej o braku argumentów merytorycznych. Skoro uważasz, że zabytku w tej formie nie było, to już tylko krok do twierdzenia, iż Zamku w ogóle nie było! Pisząc o ostatnim koronowanym władcy miałem na myśli polskich Piastów, gdyż Wacław II pochodził z Przemyślidów czeskich.
historyk sztuki 28.05.2015 godz. 10:46
Dramatyczny "Legoland" i totalna fikcja. Przykład jak można zmarnować gigantyczne pieniądze... ale kasa ze szkolnych wycieczek będzie się zgadzać.
Alex 28.05.2015 godz. 09:30
Bardzo się cieszę się z powstania tego obiektu. Wzgórze zyskało jakże potrzebną dominantę przestrzenną a wiele staromiejskich uliczek właściwe domknięcie widokowe. Oponentom przypomnę, że jest to jak najbardziej odbudowa, choć niedoskonała i oparta bardziej na wizji architekta niż na ikonografii. Wielkie brawa dla komitetu i dla architekta, gdyż zdołali, pomimo szeroko zakrojonej i niestety typowej dla naszego narodu akcji wyśmiewania i ordynarnych szyderstw doprowadzić do szczęśliwego zakończenia.
poznanianka 28.05.2015 godz. 08:21
Może chociaż na wieżę będzie można wpuścić zwiedzających już w tym roku -zbliżają się wakacje. Nawet gdyby wstęp miał kosztować kilka złotych, warto!
poznaniak 27.05.2015 godz. 19:51
Proponuję powtórkę z historii Wielpol51, zanim zaczniesz komentować z zachwytem tę szkaradną budowlę, udającą zabytek, którego w takiej formie nigdy w Poznaniu nie było. Przemysł nie był ostatnim królem koronowanym w Wielkopolsce. Ostatnim królem koronowanym w Gnieźnie był Wacław II. Obiekt, który zbudowano nie jest dziedzictwem. Dziedzictwo historyczne zostało zabetonowane pod jego budowę.
Wielpol 51 27.05.2015 godz. 12:59
Odbudowany Zamek króla Przemysła II jest bardzo istotnym elementem dziedzictwa Piastów w Wielkopolsce. Dobrze wpisuje się na 1050-lecie kulturowego chrześcijaństwa w Polsce i jej państwowości. Przewlekanie otwarcia Zamku Królewskiego jest niewątpliwie wyrazem złej woli decydentów. Budowla ta przypomina dzieło i siedzibę ostatniego króla koronowanego w Wielkopolsce.