NA ANTENIE: 00:00-01:00 KLASYKA I/
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Sołtys prowadzi wieś w XXII wiek?

Publikacja: 20.10.2014 g.12:20  Aktualizacja: 20.10.2014 g.12:29
Poznań
Polska wieś bardzo się zmienia. Z jednej strony rdzennych mieszkańców wsi jest coraz mniej, z drugiej strony - mieszkańcy wsi już inaczej myślą, inne są ich oczekiwania. Wieś ma dostęp do dotacji z Unii Europejskiej, są szkolenia, komputery, internet. Na wieś wkracza nowoczesność i tutaj ważną rolę do odegrania, ma... sołtys.
Sołtys - tabliczka
/ Fot.

Jaka jest jego rola? Czym musi się zajmować i na czym się znać? I kto dziś chce być sołtysem? 

W ostatnich latach coraz więcej mieszkańców dużych metropolii szuka spokoju na obrzeżach miast i na wsi. Przeprowadzają się tam razem ze swoimi oczekiwaniami i przyzwyczajeniami. - Ta migracja ma duży wpływ na przekrój społeczny polskiej wsi - mówi Ireneusz Niewiarowski, prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów.

Duch zmian przywiał na wieś nie tylko internet. Teraz mieszkańcy sami się organizują, szkolą i szukają sposobów na aktywność w małych społecznościach. W podwarszawskiej wsi Opypy działa aż pięć stron internetowych - mówi była sołtys wsi Opypy Grażyna Jałgos-Dębska - dziś prezes stowarzyszenia "Sołtysi Mazowsza".

Sołectwo - to samorząd na wsi. Sołtys musi troszczyć się o potrzeby mieszkańców, to on nadzoruje inwestycje, przyjmuje skargi, czuwa nad porządkiem i reprezentuje wieś na zewnątrz. Wypełnia też zlecenia rady gminy. Sołtys ma czteroletnią kadencję, a funkcję pełni społecznie. Jednak rady gmin przyznają sołtysom diety, różne -  bo to zależy od hojności gmin - od 100 do nawet 1000 zł. W Polsce jest 40500 sołectw.

W Opypach pod Warszawą mieszka już tysiąc mieszkańców. Nieco inaczej wygląda to w miejscowościach znacznie oddalonych od miast. np. w małych wioskach, gdzie liczba mieszkańców nie przekracza 30 osób. - Tam nadal sołtys zwołuje zebranie tradycyjnie, wywieszając plakaty na słupach i tablicy ogłoszeń - mówi Maria Suska sołtys wsi Chlewo w Wielkopolsce.

Zdaniem prezesa Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów Ireneusza Niewiarowskiego są stare nawyki, które dziś nie jest łatwo wykorzenić, a to ma niezwykle ważny wpływ na nasze codzienne życie - także na wsi.

Zadaniem sołtysa jest dbanie o wizerunek wsi i reprezentowaniem jej na zewnątrz. A gdy wieś jest sławna? Któż nie zna Wąchocka i dowcipów o tej miejscowości. Okazuje się, że można z tego zrobić reklamę i przyciągnąć turystów. Feliks Januchta jest prezesem stowarzyszenia sołtysów ziemi kieleckiej i jest z Wąchocka. We wsi jest m.in pomnik sołtysa. Czy sołtys Wąchocka dba o promocję swojej wsi, czy nie musi? Jakie jeszcze ambicje mają dzisiejsi sołtysi?

Podczas ostatniego zjazdu sołtysów, który odbył się w ubiegłym tygodniu w Poznaniu rozstrzygnięto konkurs na najlepszą stronę internetową prowadzoną przez sołectwo - wnioski mówią same za siebie. Czy każdej wsi potrzebna jest strona internetowa i czy sołtys bez poczty elektronicznej może sobie dzis poradzić?

Jaka jest rola sołtysa dzisiaj? Jak traktują go mieszkańcy ? Prowadzenie internetowego forum w małych środowiskach ma swoje minusy. Sołtysi, którzy prowadzą swoją działalność społecznie czasem są narażeni na ostre komentarze - mówi sołtys ze wsi Opypy.

Czy sołtys słucha mieszkańców czy mieszkańcy wsi odpowiadają zapotrzebowanie sołtysów? Czym musi się dziś zajmować, na czym się znać? Jaki mają wpływ na to co dzieje się na ich wsi? I kto dziś chce być sołtysem? Jak dają radę połączyć pracę z tą funkcją? Czy Państwa zdaniem ożywienie środowisk lokalnych poprzez strony i fora internetowe wpłynie korzystnie na wizerunek polskiej wsi? Czy to tylko zbędny dodatek do dobrze funkcjonującej na wsiach poczty słownej, sklepowej i szkolnej?

http://radiopoznan.fm/n/
KOMENTARZE 0