NA ANTENIE: Mała czarna
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Stary Browar sprzedany za 290 mln euro

Publikacja: 25.11.2015 g.16:29  Aktualizacja: 27.11.2015 g.11:32 Jacek Butlewski
Poznań
Stary Browar zmienia właściciela. Został sprzedany niemieckiemu funduszowi Grundbesitz Europa.
Stary Browar fasada szklana - Maciej Kuszela - Stary Browar
/ Fot. Maciej Kuszela (Stary Browar)

Sprzedaż kompleksu przez Grażynę Kulczyk nie oznacza zmiany profilu działania Starego Browaru. "Powierzam Stary Browar z poczuciem, że oddaję go w dobre ręce.” – napisała Grażyna Kulczyk w oświadczeniu przesłanym mediom. "W Europie Stary Browar jest niepowtarzalnym połączeniem kultury i handlu w zachwycającym estetycznie, docenionym wieloma nagrodami, otoczeniu” - dodaje Marek Jakubiak z niemieckiego funduszu.

Stary Browar powstał w wyniku rewitalizacji i rozbudowy XIX-wiecznych zabudowań Browaru Huggera. Przed otwarciem galerii w 2003 roku obiekt przez kilka lat działał jako centrum kultury. Aby zapewnić projektom artystycznym finansowanie, Grażyna Kulczyk wybudowała kompleks handlowy ze sklepami, restauracjami, biurami i punktami usługowymi. W 2007 roku otwarto nowe skrzydło, nawiązujące architekturą do postindustrialnych wnętrz części zabytkowej. "W Starym Browarze stworzyliśmy jedno z najbardziej niezwykłych centrów handlu w tej części Europy. Wspólnie z Fundacją Art Stations przez te lata zorganizowaliśmy setki wydarzeń kulturalnych, w których udział wzięły dziesiątki tysięcy poznaniaków i gości z całej Polski i świata” - podkreśla Grażyna Kulczyk.

Jak mówi - dla niej sprzedaż kompleksu to kolejny krok. Chce przenieść promocję sztuki, którą zajmowała się w Poznaniu na poziom ogólnopolski. "Moim marzeniem od lat pozostaje stworzenie Muzeum Sztuki Współczesnej światowego formatu – temu celowi chcę poświęcić się przez najbliższe lata” – dodaje Grażyna Kulczyk.

Stary Browar dwa razy zdobył tytuł najlepszego centrum handlowego na świecie i 2-krotnie najlepszego centrum handlowego w Europie. Zdobył także wiele nagród w Polsce i zagranicą - za architekturę, projekt i prowadzone tam działania. Stary Browar odwiedza blisko 10 milionów osób rocznie. Znajduje się w nim 220 sklepów, restauracji, barów i kawiarni, sale kinowe, kluby muzyczne, biura, centrum medyczne, a także galeria Art Stations i siedziba Art Stations Foundation. Częścią kompleksu jest też zabytkowy park, a także pięciogwiazdkowy hotel, który nie zmienił właściciela. Nieoficjalną informację o sprzedaży Starego Browaru jako pierwszy podał dziś Głos Wielkopolski.

(oświadczenie o sprzedaży Starego Browaru - poniżej)

Jacek Butlewski/mk/int


Stary Browar zmienił właściciela - oświadczenie

Fundusz Deutsche Asset & Wealth Management (Deutsche AWM) inwestujący na rynku nieruchomości nabył na rzecz niemieckiego funduszu Grundbesitz Europa Stary Browar w Poznaniu za kwotę około 290 mln Euro. Zmiana właściciela nie oznacza zmiany profilu działania Starego Browaru. Przez najbliższe lata to unikalne miejsce zarządzane będzie przez ten sam zespół.

„Znaleźliśmy tu wszystkie ważne elementy: w Europie Stary Browar jest w zasadzie niepowtarzalnym połączeniem kultury i retailu w zachwycającym estetycznie, docenionym wieloma nagrodami otoczeniu. Nieruchomość ta z uwagi na swoją ekonomiczną efektywność stanowi idealne uzupełnienie obecnego portfolio funduszu" - mówi Marek Jakubiak, Dyrektor Nieruchomości w polskim oddziale Deutsche AWM.

Stary Browar jest flagową realizacją idei 50/50 towarzyszącej projektom realizowanym przez Grażynę Kulczyk, oznaczającej, że 50% każdego przedsięwzięcia stanowi sztuka. Znajdujący się w ścisłym centrum Poznania obiekt na zawsze zmienił oblicze miasta, oferując nie tylko wiele atrakcji najwyższej klasy, ale też zamieniając łączącą Stary Browar ze Starym Rynkiem ulicę Półwiejską w popularny deptak i jedną z najdroższych ulic w Polsce oraz rewitalizując 4-hektarowy park – dziś ulubione miejsce spotkań poznaniaków, dawniej teren zaniedbany i niebezpieczny.

Stary Browar powstał w wyniku rewitalizacji i rozbudowy XIX-wiecznych zabudowań Browaru Huggera, pod ścisłym, osobistym nadzorem Grażyny Kulczyk. Przed otwarciem w 2003 r. obiekt funkcjonował przez kilka lat jako centrum kultury. Jego właścicielka organizowała tu koncerty, wystawy, odbywały się tu także premiery słynnych oper. Aby zapewnić projektom artystycznym nieustające finansowanie, powołała do życia część, która miała je zapewnić: sklepy, restauracje, biura, punkty usługowe – czyli Stary Browar w dzisiejszym kształcie. W 2007 roku otwarto nowe skrzydło, nawiązujące architekturą do postindustrialnych wnętrz części zabytkowej. Dziś obiekt ten jest światowym wzorcem dla inwestycji szukających biznesowego sukcesu poprzez głębokie i konsekwentne zaangażowanie w działalność niekomercyjną.

"Stworzenie Starego Browaru i możliwość pracy ze wszystkimi wyjątkowymi ludźmi, których pasja i energia złożyły się na jego sukces, będę zawsze uważać za wielkie szczęście i przygodę życia. Wspólnie pokazaliśmy, że idea 50/50 działa - można zrealizować rentowne przedsięwzięcie biznesowe, które w połowie dedykowane jest także sztuce. Można prowadzić biznes, robiąc coś dobrego dla innych. Pokazaliśmy to i dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili. W Starym Browarze stworzyliśmy jedno z najbardziej niezwykłych centrów handlu w tej części Europy. Jednocześnie wspólnie z Fundacją Art Stations przez te lata zorganizowaliśmy setki wydarzeń kulturalnych, w których udział wzięły dziesiątki tysięcy poznaniaków i gości z całej Polski i świata. Jestem dumna, że zrobiliśmy to tu, w Poznaniu, dokładając swoją cegiełkę do rozwoju miasta” - mówi Grażyna Kulczyk.

Deutsche AWM według stanu na 20 listopada 2015 r. posiada aktywa w wysokości 1,3 miliarda Euro, na które składa się 10 nieruchomości w Polsce, w tym biurowce Metropolitan i Rondo 1 w Warszawie. W środkowo-wschodniej Europie fundusz posiada aktywa w wysokości 1,6 miliarda Euro, obejmujące 16 nieruchomości. Otwarty fundusz inwestycyjny, Grundbesitz Europa obecnie dysponuje aktywami w wysokości 4,8 miliarda Euro, obejmującymi 52 nieruchomości (wliczając ten zakup), z których 7 znajduje się w Polsce.

http://radiopoznan.fm/n/Loj6xs
KOMENTARZE 6
grodziska pyra 26.11.2015 godz. 15:05
A pani Kulczy chce podobno budować muzeum w stolicy?
Szczur 26.11.2015 godz. 14:23
W mieście jest tyle problemów, ale to akurat losy Starego Browaru rozpalają do białości emocje. PR - owcy Kulczyków zapracowali na swoje pieniądze....
PYRĄ W TWARZ 25.11.2015 godz. 17:29
Danke! Dla mnie tak samo jak dla pani G.K. ten obiekcik przestał istnieć Niemcom kasy nabijać na pewno nie bedę.
Yans 25.11.2015 godz. 11:40
I nie zapominajmy, że pani GK chciała to muzeum wybudować i wyposażyć w ewentualne dzieła swoim kosztem, a przekazać w użytkowanie Miastu Poznań. Ale nasi włodarze nie są tym zaintersowani... więc Warszawa z otwartymi ramionami wita GK, aby wybudowała to u nich. Poznań nie potrzebuje kolejnego znanego na świecie muzeum, nie potrzebny jest nam rozgłos i promowanie miasta. Niech już lepiej ta śmietanka będzie spijana przez Warszawę. Poznań nie jest godzien posiadać taki obiekt u siebie, stolica bardziej się do tego nadaje. Brawo panie prezydencie !!!
libero 25.11.2015 godz. 10:18
Niemcy mówili oficjalnie , że marki ( euro ) toczą się szybciej od czołgów .

Katolsko - solidarnościowe rządy mają totalny olew na tą sytuację .
Za to te same antypolskie KATolsko - solidarnościowe rządy przy akompaniamencie watykańskich chórów
i watykańskich funkcjonariuszy, a więc kolejnego okupanta Polski
będą odprawiać msze zwane nadal przez niektórych świętymi na :

CZEŚĆ I CHWAŁĘ POWSTAŃCOM WIELKOPOLSKIM !!!!!
.

poznaniak 25.11.2015 godz. 09:25
NICZEGO juz wiec tam nie kupie nie bede nabijac kabzy niemieckiemu bankowi sa inne galerie handlowe a pani Kulczyk szybko sprzedala bo dobrze wie ze po otwarciu Posnanii obrot bedzie malal i cena mocno by spadla a stolnica stoi otworem i czeka na galerie sztuki nowoczesnej i przyjdzie smietanka towarzyska stolnicy ja podziwiac