NA ANTENIE: Klasyka na bis
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Statystyka a życie

Publikacja: 20.04.2016 g.12:12  Aktualizacja: 20.04.2016 g.14:53
Poznań
Jeden z portali opublikował ranking 10 najniebezpieczniejszych miast w Polsce. Jego podstawą były dane Głównego Urzędu Statystycznego z 2014 roku, dotyczące liczby przestępstw na 1000 mieszkańców.
kościan - Jacek Butlewski
/ Fot. Jacek Butlewski

Okazało się, że ex aequo na siódmym miejscu tego rankingu znalazły się cztery miasta z powiatu kościańskiego - Kościan, Czempiń, Śmigiel, Krzywiń.

W każdym z tych miast doszło w 2014 r. do 43,5 przestępstw w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. W pierwszej dziesiątce najbardziej zagrożonych przestępczością znalazł się też Poznań - na miejscu 9.

Oczywiście policja i władze Kościana negują wniosków z tego rankingu. O zweryfikowanie tej niekorzystnej dla Kościana statystyki poprosiliśmy na początek jego mieszkańców, pytając ich, czy Kościan jest miastem bezpiecznym, czy czują się w nim bezpiecznie.

Z rankingiem najniebezpieczniejszych miast nie zgadza się komendant kościańskiej policji Henryk Kasiński.

Podobnie sprawę widzi wiceburmistrz Kościana Maciej Kasprzak.

Gdy statystycznie coś badamy... sprawdzamy... liczymy - to jak jaka próba badanych, danych branych pod uwagę -  jest wiarygodna?  Rozmowę o statystyce rozpoczęliśmy od leszczyńskiego matematyka Karoliny Nowak.

Poznański socjolog prof. Ryszard Cichocki podkreśla, że statystki trzeba umieć czytać, to jest pewna umiejętność.

http://radiopoznan.fm/n/7XRgHf
KOMENTARZE 3
Andrzej gałecki 20.04.2016 godz. 13:01
Z tymi samolotami to dobry przykład na to jak statystyka może zafałszować rzeczywistość. Otóż mówi się, że samolot jest statystycznie najbezpieczniejszym środkiem komunikacji - nieprawda. Samolotów jest o wiele mniej niż samochodów i lata nimi o wiele mniej ludzi niż przemieszcza się samochodami. Zagęszczenie ruchu samochodów jest większe stąd więcej wypadków. Wyobraźmy sobie że na świecie jest 1000 samochodów i dwa samoloty każdy samolot zabiera 200 osób a każdy samochód 4 osoby. Jadą i lecą. Jeden samolot wykonuje "dziurawienie planety" ginie 200 osób. W tym samym czasie wypadkom ulega (ze względu na zagęszczenie ruchu) 20 samochodów - ginie w najgorszym razie 80 osób. I co na to statystyka? Pozdrawiam, AG
Wiesław 20.04.2016 godz. 12:47
Statystyki przestępczości to jedno a statystyki wykrywalności to drugie i moim zdaniem tutaj już tak różowo nie wygląda. Jeżeli chodzi o wykrywalność włamań i kradzieży jest równa niemal 0, słownie zero! Osobiście nie słyszałem o znalezieniu i ukaraniu włamywaczy, a wielokrotnie miałem z włamaniami do czynienia jak i o nich słyszałem, które wykryte również nie zostały.
poznanianka 20.04.2016 godz. 12:45
Jeśli chodzi o Poznan to trudno się dziwić, skoro poznanska Policja woli reagować na nieuzasadnione zgłoszenia KOD-owców i legitymować współpracowników Marka Jurka w jego biurze poselskim, niż ganiać przestępców. To się w głowie nie mieści.