NA ANTENIE: DZIEŃ DOBRY WIELKOPOLSKO
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
 

Szlakiem secesji poznańskiej...

Publikacja: 25.11.2015 g.12:15  Aktualizacja: 26.11.2015 g.12:07
Poznań
Poznań jest miastem, które w wyniku działań wojennych zostało bardzo zniszczone - zachowało się jednak bardzo dużo starych i ciągle pięknych kamienic.
Roosevelta 5 - Radomil - CC Wikipedia
/ Fot. Radomil (CC Wikipedia)

Wśród nich jest sporo niezwykle oryginalnych, finezyjnych secesyjnych kamieniczek. Przykuwają uwagę wielu turystów, chociaż tym bardziej dociekliwym bardzo trudno znaleźć na ich temat jakiekolwiek informacje. Czy jest więc możliwe by powstał turystyczny szlak "secesyjny" w Poznaniu? Idea nie jest nowa, znów odżywa - czy jest jednak ku temu odpowiedni klimat? Bo stan wielu tych budynków jest zły, bardzo zły - jak je ratować? Czy Poznań mógłby się promować szlakiem secesyjnych kamieniczek? Może to jednak pomysł na wyrost?

Czy w Poznaniu powstanie Szlak Secesji? Chce tego Maciej Krajewski, znany może niektórym z Państwa także jako Łazęga Poznański, który fotografuje zabytki miasta, zwłaszcza stare kamienice. Odkrywa ich piękno, ale też pokazuje zniszczenia. W sprawie szlaku secesji złożył petycję w gabinecie prezydenta Poznania i przewodniczącego rady miasta. Podpisało się pod nią już tysiąc osób. Szlak miałby się zaczynać na cmentarzu na Nowinie i prowadzić przez Jeżyce, Łazarz i Wildę. Secesja, zdaniem Macieja Krajewskiego powinna się stać turystycznym atutem Poznania.

W jakim stanie są stare kamienicy, w tym te najcenniejsze? W kiepskim - mówi Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, Paweł Łukaszewski. Remont takiego zabytkowego domu to spory wydatek. Warto go ponieść? Jakie miejsce poznańska secesja zajmuje w Polsce? Czy rzeczywiście w porównaniu z innymi miastami mamy się czym chwalić? Marcin Libicki - historyk sztuki i autor przewodnika po Poznaniu mówi, że zdecydowanie TAK. 

Czy Poznań powinien się promować "szlakiem secesji"? Dlaczego właściwie do tej pory niema? Do wytyczenia takiego szlaku przymierzała się Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna. Ale jak mówi Jan Mazurczak, do końca tego pomysłu nie udało się zrealizować.

Wiele z najpiękniejszych kamienic secesyjnych wymaga pilnego remontu. Kosztownego remontu. Czy miasto może w nich pomóc? To pytanie stawiane zwłaszcza w kontekście kamienic przy ul. Roosevelta, o których wielokrotnie mówiło się, że to perełki w samym centrum miasta. Te kamienice to jednak nie własność miasta. Albo są prywatne, albo należą do spółdzielni mieszkaniowej. Zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski mówi, że dla tych kamieniczek miasto już dużo zrobiło. I podpowiada - teraz jest jeszcze szansa na pieniądze z Unii Europejskiej.

Potrzeba dużych pieniędzy, żeby szlak secesji nie był szlakiem zrujnowanych kamienic. Pawła Łukaszewskiego, który zawodowo ocenia stan domów zapytaliśmy, czy powstanie takiego szlaku to dobry pomysł. Czy jest potencjał jeśli chodzi o jego podstawy czyli wygląd i bezpieczeństwo starych kamienic. Jan Mazurczak z Lokalnej Organizacji Turystycznej uważa, że secesyjne kamienice mogą być magnesem turystycznym. 

Jeśli miałby zostać wytyczony szlak poznańskiej secesji, musiałby na pewno prowadzić wzdłuż wspomnianej ulicy Roosevelta czy też ulicy Matejki, gdzie takie kamienice stoją jedna obok drugiej, ale także pokazywać pojedyncze perełki, przykłady wyjątkowej architektury secesyjnej na Wildzie, Łazarzu czy Starym Mieście - na przykład przy ulicy święty Marcin.

Secesja to bardzo  charakterystyczny styl w architekturze przełomu XIX i XX wieku - bogaty w różnego rodzaju ozdobniki, ornamenty, często pojawiające się elementy roślinne, figury, draperie, do tego finezyjne wykończenia balustrad, balkonów czy nawet klamek w drzwiach. To styl, który rzuca się w oczy.

http://radiopoznan.fm/n/CQ3ymw
KOMENTARZE 1
budynek 26.11.2015 godz. 11:40
Te kamieniczki są bardzo ładne artystycznie, ale bardzo brzydkie bo są zaniedbane, brudne i często rozsypujące się, wyglądają często jak rudery.... remonty, remonty i jeszcze raz remonty nie tylko dróg ale także budynków....