NA ANTENIE: WIEM, ZE TO NIE KONIEC (MAJ) 2024/TOMEK MAKOWIECKI
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Urlop raz czy wiele razy?

Publikacja: 27.05.2016 g.12:20  Aktualizacja: 27.05.2016 g.12:22
Poznań
Jak korzystać z urlopu? Brać wolne raz w roku na trzy tygodnie, może nawet miesiąc?
Wakacje w Egipcie - parasole - Marek Kozłowski
/ Fot. Marek Kozłowski

A może lepiej korzystać z odpoczynku od pracy częściej - choć krótko - na cztery, pięć dni?

Przed sezonem urlopowym, a w tzw. długi weekend, zastanawiamy się nad tym, jak korzystać z urlopu. Czy na długie wyjazdy zgadzają się nasi pracodawcy? Jak kwestie wypoczynku reguluje prawo pracy? Może sprawa urlopów powinna być bardziej elastycznie traktowana przez prawo pracy? Może jest możliwe dogadanie się z pracodawcą? Jak to wygląda ze strony zatrudniającego? Czy minimum 14-dniowy urlop gwarantuje rzeczywisty wypoczynek - zdaniem Jacka Silskiego z Wielkopolskiej Organizacji Pracodawców - niekoniecznie.

Co jest lepsze - jak najdłuższy urlop, czy kilka razy w roku po kilka dni? Biura podróży w swej ofercie są zgodne z wymogami kodeksu pracy - proponują głównie wyjazdy tydzień lub dwa. Rzadko zdarzają się propozycje na krótszy czas - mówi Włodzimierz Kolat z Wielkopolskiej Izby Turystycznej.

Są jednak biura podróży, są organizatorzy nietypowych wycieczek, którzy proponują krótkie, 4 lub 5-dniowe wyjazdy do atrakcyjnych miejsc np. na Bałkany, do Skandynawii, Krajów Bałtyckich. Decydując się na taki wyjazd tracimy tylko dwa, trzy dni urlopu - a wypoczywamy tydzień. - Jeśli już wyjeżdżamy na krócej to raczej w Polskę, rzadziej gdzieś za granicę - uważa Włodzimierz Kolat z WIT.

Zdaniem Państwowej Inspekcji Pracy urlop raz w roku w wymiarze 14 dni jest konieczny i dla dobra pracodawcy i pracowników, choć zdarzają się przypadki omijania tego prawa. Dzielenie urlopu na części jest jasno określone przez kodeks pracy. - Kodeks pracy narzuca regułę, że wypoczynek powinien być nieprzerwany - dodaje inspektor Jacek Strzyżewski z PIP.

W czasie kontroli inspektorzy stwierdzają czasem naruszenia kodeksu pracy w tym zakresie - to niekorzystne dla pracowników - twierdzi Jacek Strzyżewski.

Pracodawcy raczej nie sygnalizują , by skracanie urlopów było dużym problemem, choć możemy obserwować taką tendencję. - W dużych firmach lepiej firma pracuje, gdy pracownicy biorą urlopy dłuższe, w małych i średnich lepiej sprawdzają się krótsze urlopy - mówi Jacek Silski z Wielkopolskiej Organizacji Pracodawców.

Ważną zasadą jest ustalenie dość sztywnego planu urlopowego - to pewna gwarancja dla pracodawcy i pracownika. Jaki model wypoczynku, odpoczynku od pracy Państwu bardziej odpowiada?

http://radiopoznan.fm/n/GI5Jc4
KOMENTARZE 4
cz'ytacz 27.05.2016 godz. 13:07
Od dawna twierdzę że posiadanie KOLONII byłoby najlepszym rozwiązaniem
dla tego Kraju .Są też wersje zastępcze a takie jak korporacje mające swoje przedstawicielstwa
w byłych koloniach .Obecna sytuacja podtrzymuje stare praktykowane założenia że i tak "za bramą ..."
i chyba na tym polega wzrost gospodarczy ,krzywa rosnąca,zapewnienie ciągłości
dostaw i kooperacja .
Dlatego też suma sumarum pytanie o urlop to przyłożenie rewolweru do skroni
a decyzja pracodawcy o wysłaniu na urlop lub wstrzymaniu tego urlopu to tak jak
GRA W UKRAIŃSKĄ RULETĘ
były pracodawca 27.05.2016 godz. 12:32
Pan pracodawca-szef małej firmy ma wybór. Może zamknąć firmę i pójść na etat. Takiego doświadczonego pracownika na pewno przyjmą w urzędzie lub muzeum za 1890 zł. Ale - jak sądzę - pan pracodawca, właściciel małej firmy - woli te 10 tysi miesięcznie i mniejszy urlopik, co?
RafiX 27.05.2016 godz. 12:28
Urlopy krótsze, ale częściej. Co urząd pracy może wiedzieć o tym, jak mi się lepiej wypoczywa?
turysta 27.05.2016 godz. 12:24
Wolę pięć urlopów po pięć dni. Jak pokombinuję i dodam długie weekendy i święta to mam nawet 1,5 miesiąca wolnego!