NA ANTENIE: Popołudnie z Radiem Poznań
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

W Dziekanowicach jak 100 lat temu

Publikacja: 05.07.2015 g.09:41  Aktualizacja: 26.10.2015 g.12:30
Poznań
O sto lat wstecz można się było w niedzielę przenieść w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach koło Gniezna.
Dziekanowice pożegnanie lata 2013 (4) - Jacek Butlewski
/ Fot. Jacek Butlewski

Kilkadziesiąt zabytkowych chałup, karczma, kuźnia i kościół - przeniesione deska po desce z różnych krańców regionu - zaludniło się mieszkańcami, którzy pokazali dawne czynności wiejskie i narzędzia.  

Żywy skansen to już tradycja przypominania o korzeniach wielkopolskiej wsi. Muzeum zamienia się w żyjącą dziewiętnastowieczną wieś - to prezentacja rzemiosł, rękodzieła i zajęć gospodarskich. Można było obserwować pracę kowala, garncarza, szewca, wikliniarza, gospodyni krzątającej się w chałupie (ubijanie masła, pieczenie chleba, ogrzewanie mleka na ser). Było też wiejskie rękodzieło: rzeźba w drewnie, plecionki ze słomy, haft pałucki i snuty oraz wyrób ozdób ze słomy i papieru.

Na straganach można się było zaopatrzyć w wyroby ludowych twórców, rzemieślników i rękodzielników. Na estradzie wystąpiły: Zespół Śpiewaczy "Cekowianki" z Cekowa prezentujący folklor muzyczny i słowny Ziemi Kaliskiej oraz Zespół Liarman wykonujący muzykę folkową: pieśni ludowe i utwory z różnych hiszpańskich regionów oraz utwory o charakterze folk - rokowym inspirowane folklorem bałkańskim, polskim i galicyjskim. Dla dzieci wystąpił Teatr Promyk z przedstawieniem "Baśń o księciu Bolku i smoku Wartusiu".

http://radiopoznan.fm/n/
KOMENTARZE 0