NA ANTENIE: 01:00-02:00 KLASYKA II/
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Wczepiają rozpuszczalne rurki do żył

Publikacja: 26.09.2013 g.11:01  Aktualizacja: 26.09.2013 g.11:05
Poznań
Kardiolodzy z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu jako pierwsi w południowej Wielkopolsce rozpoczęli wszczepianie rozpuszczalnych stentów. To przełom w kardiologii - twierdzą lekarze. Pozwoli to pacjentom z Kalisza i okolic na powrót do normalnego życia i wykonywanej wcześniej pracy.
Kardiologia Puszczykowo - oddział - Szpital w Puszczykowie
/ Fot. (Szpital w Puszczykowie)

Do tej pory zawałowcom wszczepiane były stenty z metalu, które zapobiegały ponownemu zwężaniu się naczyń. Taki stent pozostaje jednak w ciele pacjenta do końca życia.  Jako ciało obce w organizmie może powodować stany zapalne. Po drugie uniemożliwia wykonanie tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego.

Tymczasem stent tzw. biodegradowalny po wszczepieniu rozpuszcza się w ciele pacjenta. - Jest to przełom w medycynie. Stenty metalowe były często ulokowane w takich miejscach, że uniemożliwiały kolejne operacje kardiochirurgiczne - mówi Paweł Czaja, ordynator oddziału kardiologicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu. Założenie takiego stentu pozwala normalnie pracować.

Do końca roku w kaliskim szpitalu wykonanych zostanie kilkadziesiąt zabiegów wszczepienia stentu biodegradowalnego.  Kalisz jest drugim po Poznaniu ośrodkiem w Wielkopolsce, gdzie wykonywane są takie zabiegi.

http://radiopoznan.fm/n/
KOMENTARZE 0