NA ANTENIE: Lubię jazz
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Wielkopolskie protesty ws. odkrywki

Publikacja: 15.12.2015 g.14:00  Aktualizacja: 15.12.2015 g.14:12 Jacek Butlewski
Poznań
Dziś mija termin zgłaszania uwag do Białej Księgi zabezpieczającej ochronę polskich złóż energetycznych.
wielkopolski park narodowy (2) - Jacek Butlewski
/ Fot. Jacek Butlewski

W ostatnim czasie sporo krytycznych uwag spłynęło do niej z Wielkopolski: z Poznania oraz gmin gmin Krzywiń, Czempiń, Gostyń, Oczkowice i Mosina. W księdze wymienione zostały wszystkie ważne złoża geologiczne w tym to dotyczące węgla brunatnego w pobliżu Poznania. Ministerstwo Środowiska podkreśla, że na razie nie ma żadnych planów budowy odkrywki w tym miejscu i że "nie wpłynęły żadne wnioski na poszukiwanie, rozpoznawanie lub wydobywanie węgla ze złóż na tych terenach".     

Chociaż nie ma żądnej decyzji o rozpoczęciu eksploatacji złoża - samorządy dmuchają na zimne. Wydobywanie węgla na tyn terenie miałoby dramatyczne skutki np. dla mieszkańców Mosiny. - Jeżeli Biała Księga zostanie wprowadzona to tereny mieszkaniowe i tereny działalności gospodarczej zostaną zamienione na użytki - mówi zastępca burmistrza Przemysław Mieloch.

Poznański Aquanet, który również protestuje przeciwko potencjalnej odkrywce węgla ostrzega, że wydobycie węgla zniszczy ujęcia wody, z których korzysta cała aglomeracja poznańska.

Protestują też politycy. W przekonaniu posła Adama Szłapki z partii Nowoczesna - przyszła odkrywka będzie szkodliwa dla środowiska. Swój sprzeciw wyraził także prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. - Będziemy mieć do czynienia z nieodwracalną likwidacją zasobów środowiska przyrodniczego, likwidacją pokaźnego areału gruntów rolnych i emigracją kilkudziesięciu tysięcy osób - mówi rzecznik prezydenta Hanna Surma.

Mieszkańcy protestują przeciwko zapisom w tzw. Białej Księdze wysyłając e-maile do Ministerstwa Środowiska. Biała Księga - przypomnijmy - nie jest planem wydobycia węgla. To "analiza problemu ochrony złóż kopalin strategicznych". Prace nad nią rozpoczęły się 2014 roku. 

Jacek Butlewski/jc/int

http://radiopoznan.fm/n/mIpnPS
KOMENTARZE 1
reda 16.12.2015 godz. 08:42
wraca pomysł z czasów Gierka, wtedy udało się te plany zastopować. Ale kto wie co PiS wymyśli, przecież chcą rozwijać górnictwo, a Gierek to idol Kaczyńskiego. Lepiej dmuchać na zimne i już protestować przeciw kopalniom w Wielkopolsce.