NA ANTENIE: HAPPY BIRTHDAY/STEVIE WONDER
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Wielkopolskie tajemnice II wojny...

Publikacja: 22.10.2014 g.12:20  Aktualizacja: 23.10.2014 g.12:44
Poznań
Zbliża się finał radiowej akcji "Zapal Znicz Pamięci". W niedzielę odwiedzimy miejsca związane z tragicznymi wydarzeniami z jesieni 1939, kiedy to Niemcy rozstrzeliwali polską elitę intelektualną. Czy znamy już całą prawdę o tych wydarzeniach, co jeszcze jest do wyjaśnienia. Czy okres II wojny w Wielkopolsce jest już dogłębnie zbadany przez historyków?
Cytadela po walkach w 1945 - Festung Posen 1945
/ Fot. (Festung Posen 1945)

Czego jeszcze nie wiemy o historii II wojny światowej? Właśnie tajemnice przyciągają młodych ludzi do odkrywania dziejów swojej miejscowości, regionu. Czy są jeszcze takie miejsca, nieznane opowieści z okolicy, jakieś rodzinne pamiątki czy zdjęcia z czasów wojny, które Państwo odkrywają - być może przypadkowo? Czy jesteśmy w stanie wszystko wyjaśnić?

W najbliższą niedzielę będziemy zapalać "Znicze Pamięci" - to akcja Radia Merkury i historyków Instytutu Pamięci Narodowej. Wspominamy w ten sposób ofiary niemieckiego barbarzyństwa. Szczególnie tych, którzy zginęli w pierwszych miesiącach wojny - w ramach operacji Tannenberg. Jej celem była eksterminacja polskiej elity przywódczej i inteligencji w 1939 roku. Dla Niemców szczególnie niebezpieczni byli duchowni, ludzie sztuki, nauki, urzędnicy, policjanci, powstańcy, nauczyciele. Oni znaleźli się na specjalnej liście. Wydawałoby się, że wszystko wiemy o tej historii. Ale sporo jest jeszcze do przypomnienia, uporządkowania i wyjaśnienia.

Muzeum Narodowe w Poznaniu do dziś liczy straty wojenne - wróciła część skradzionych dzieł, wywiezionych do Saksonii i Związku Radzieckiego. M.in słynna Plaża w Pourville Claude'a Moneta, która miała już sygnaturę Muzeum Ermitażu w Leningradzie. Ale nie wszystko wróciło, kilkaset obrazów zaginęło, chociaż trudno mówić, że bez śladu, bo pojawiają się na aukcjach, u kolekcjonerów lub przez przypadek w magazynach.

Co się działo w Muzeum Narodowym po wejściu Niemców do Poznania? Gdzie Niemcy wywieźli kolekcję muzeum? Jakie muzea, kolekcje, dwory ograbili Niemcy w Wielkopolsce? Jakim cudem część tych obrazów znalazła się w  Związku Radzieckim, dlaczego nadal są w Rosji? 

Ciągle toczy się sprawa o zwrot obrazu z kolegiaty w Szamotułach "Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny", którą znaleziono w jednym z muzeów w.... Turkmenistanie! Dlaczego tak trudno dziś odzyskać skarby, które łatwo udowodnić, że pochodzą z wojennej grabieży? 

Ciągle są także niewyjaśnione zbrodnie II wojny światowej. Fort VII w Poznaniu to pierwszy obóz koncentracyjny na ziemiach polskich, pierwszy raz Niemcy użyli tu gazu do uśmiercania ludzi. Jednak mimo upływu lat nieznana jest pełna lista ofiar. Tomasz Woźniak, nauczyciel ze szkoły w Dąbrowie pod Poznaniem razem z młodzieżą odkrywa tajemnice Lasów Zakrzewskich, tez związane z dramatem ofiar Fortu VII. Karolina Betka-Śliwińska - ze szkoły w Murowanej Goślinie również odkrywa historię. Młodzi ludzie szukają rodzin ofiar II wojny.

Nie wszyscy młodzi znają historię doktora Franciszka Witaszka i jego akcji w ramach Związku Odwetu, który- zginął w Forcie VII, jego żona zesłana do obozu koncentracyjnego, a dzieci zgermanizowane. Dlaczego Niemcy go tak nienawidzili i poszukiwali? Dlaczego ciągle nie ma książki o jego dziejach?

Czy są takie wydarzenia z II wojny światowej, które Państwa zaskakują lub intrygują? Czy są takie miejsca, opowieści z najbliższej okolicy, jakies odkryte rodzinne pamiątki czy zdjęcia z czasów wojny, do których Państwo dotarli - być może przypadkowo?

http://radiopoznan.fm/n/
KOMENTARZE 9
libero 26.10.2014 godz. 09:16
A kto rozkazał zburzenie mostów ( wiaduktów) na Warcie ?
libero 26.10.2014 godz. 00:30
A może warto niektóre dzieła sztuki poszukiwać na ... Słowacji ?
libero 24.10.2014 godz. 20:57
Czy siostry zakonne Urszulanki z Pokrzywna udostępniły już swoje archiwa ?
czytelnik 22.10.2014 godz. 13:35
W piątek premiera w Teatrze Nowym.w.Poznaniu- "Obwód głowy" .
Losy rodziny.dr. Witaszka
cz'ytacz 22.10.2014 godz. 13:09
errata Znowu usterki techniczne sprawiły iż pojawiły się brakujące wyrażenia
w zdaniach .Za co przepraszam Czytelników
cz'ytacz 22.10.2014 godz. 12:57
Za 1680 brutto nie podejmę się większych badaʼn nad bliższą lub dalszą
przeszłością .Dołóżmy jeszcze do tego obecną politykę i atmosferę
zmierzającą do przeświadczenia że dla "spokojnych i uległych pPolakó
Niemcy byli dobrzy,ludzccy,humanitarni i w ogóle FAJNI...
Więc atmosfera jest NIEPRZYJAZNA i to w tzw NIEPODLEGŁEJ (czy coś w tym rodzaju)
Cokolwiek są tacy których byłoby stać na szereg działaʼn informacyjnych
i badawczych ,lecz tego nie robią na szeroki konsumpcjonizm
.A to już z innej beczki i inny temat...
aure 22.10.2014 godz. 12:44
Ciągle słabo jest udokumentowana największa tajemnica wojny w Wielkopolsce. Chodzi o 300 tys. Żydów, którzy tu mieszkali w 1939. Oni w czasie zginęli prawie co-do-jednego!!!! Wokół Poznania było np. 5 czy 7 obozów przejściowych, skąd potem jechali do getta w Łodzi, a stamtąd do obozów koncentracyjnych. Ilu zginęło, ilu przeżyło? Co stało się z ich majątkiem, który tutaj pozostał? Jak to możliwe że 300 tys. osób ginie bez śladu?????
Simson 22.10.2014 godz. 12:35
Wiadomo, że pewna grupa oficerów uniknęła rozstrzelania przez Sowietów w Katyniu-Miednoje-Charkowie. Było to około 100 osób. Dlaczego oni przeżyli. Jestem ciekaw czy oni wiedzieli dlaczego przeżyli. I czy ich rodziny wiedzą dlaczego.
sese 22.10.2014 godz. 12:32
Cały czas nie wiadomo jak doszło do wielkiej wsypy ZWZ-AK w Gnieźnie. Możliwe, że zdradziła pewna Włoszka, która przeżyła wojnę i wyjechała po wojnie do Włoch. Nie wiadomo też kto wsypał Grota Roweckiego. Prawdopodobnie był to polski agent w szeregach AK.