NA ANTENIE: W środku dnia
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Zabytki Wielkopolski - niezbyt cenne?

Publikacja: 17.04.2015 g.12:20  Aktualizacja: 26.10.2015 g.12:31
Poznań
Wielkopolska ciągle walczy o turystów. I chociaż jest coraz lepiej, chcielibyśmy, żeby przyjeżdżało ich jeszcze więcej. Czy mamy takie możliwości? W branży turystycznej coraz częściej myśli się o zabytku rangi światowej, który mógłby zostać wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Polsce jest 14 takich zabytków. Żaden nie znajduje się w Wielkopolsce. Czy znalezienie go będzie trudnym zadaniem? Wiekową budowlę, zabytek techniki czy przyrody, który mógłby zadziwić świat? I czy Państwa zdaniem taki obiekt z logo UNESCO byłby magnesem na turystów?
katedra poznanska widziana z Ichotu - Szymon Mazur
/ Fot. Szymon Mazur

Gdzie w Wielkopolsce znajdziemy najbardziej oryginalne zabytki? Takich, o których się mówi, że turystom "zapierają dech". Czy Wielkopolska ma takie obiekty, które mogłyby znaleźć się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO? I czy jest nam to do czegoś potrzebne? W Europie są 433 takie obiekty, w Polsce 14, ale z Wielkopolski nie ma żadnego.

Czy to jakieś przeoczenie? Czy nasz region kiedykolwiek starał się o wpisanie jakiegoś zabytku materialnego czy przyrodniczego na listę UNESCO? Jak się okazuje, do tej pory takich działań nie prowadzono - przyznaje dyrektor Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej Tomasz Wiktor.

Z polskich zabytków na liście UNESCO jest oczywiście Stary Rynek w Krakowie, kopalnie soli w Wieliczce i Bochni, ale tez m.in Puszcza Białowieska, Starówka w Warszawie, Zamek Krzyżacki w Malborku, kościoły w Jaworznie i Świdnicy czy Hala Stulecia we Wrocławiu. Patrząc na listę polskich zabytków, które są na liście, trzeba przyznać, że w Wielkopolsce na pewno znaleźlibyśmy porównywalne miejsca - mamy zabytkowe kościoły, są zamki, tu przecież nasza historia się zaczęła. Co z Wielkopolski może im dorównać? Chętnie dowiemy się, jakie są Państwa opinie na ten temat.

To, że nie ma żadnego obiektu z Wielkopolski na liście UNESCO, często utrudnia biurom podróży przyciąganie turystów do naszego regionu. Bo organizatorzy wycieczek pytają - a co macie z Listy Światowego Dziedzictwa? - Warto więc podjąć dyskusję - zwłaszcza teraz - przy okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski - mówi Agnieszka Rzympała-Chmielewska, dyrektor Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Gnieźnie.

Patrząc na listę polskich zabytków, które są na liście, trzeba przyznać, że w Wielkopolsce na pewno znaleźlibyśmy porównywalne miejsca - mamy zabytkowe kościoły, są zamki, tu przecież nasza historia się zaczęła.

Ale potencjalny turysta chce mieć czasem twarde dowody w postaci rekomendacji jaką jest UNESCO. Na razie na liście UNESCO jest 14 polskich dóbr kultury. Czy Wielkopolski nie stać na wypromowanie takiego miejsca?

http://radiopoznan.fm/n/
KOMENTARZE 13
karolmaka1@wp.pl 19.07.2015 godz. 11:28
Ostatnimi czasy wielce wszyscy ,,się srają'' z Pow. Wielkopolskim, z Gen. Taczakiem a widzieliście jak wyglądają zabytki w Mieszkowie (obok pomnika Generała) dom w którym się urodził ? Szkoła Podstawowa której był uczniem ? Uczyli się tam jeszcze gen. Cepa, Władysław Marcinkowski. Nie są to zabytki ,,klasy'' Zamek W kórniku itp. ale też warto byłoby o nie zadbać.
Eda 29.04.2015 godz. 23:34
Na liście UNESCO znajdują się kościoły w Świdnicy i Jaworze /woj. dolnośląskie/ a nie w Jaworznie /woj. śląskie/ jak napisano wyżej!
czkacz 29.04.2015 godz. 14:22
w nowym tomyślu poznańska 15a powstaje ogród pamięci polskich żydów ofiar dawnego i współczesnego nazizmu na szlaku od żabikowa do nądni
cz'ytacz 24.04.2015 godz. 10:00
To dzięki moim wpisom tj dzięki mnie kilka obiektów określanych przez Wielkopolan Górkami zostały oznaczone niezbędnymi tabliczkami informacyjnymi czy też szerszymi opisami miejsc w których są rozmieszczone ... . Szeroko pojęta edukacja szkolna serwowana przez centralę nieuwzględnia ZABYTKU jako jakiegoś dołka lub górki w zamierzchłych czasach określanego jako miejsce kultu lub wydarzenia historycznego. "PRZYJEDZIE WALEC I WYRÓWNA ... ! " Trochę szkoda -przyp autora
Igor 17.04.2015 godz. 14:43
Moje propozycje:
1)Stary Rynek + okolice(zwłaszcza fara). Skoro stare miasto w Warszawie się znalazło, to poznańskie tym bardziej powinno, nasz rynek jest większy i mamy piękny renesansowy ratusz, z koziołkami, nie ma takiego drugiego na świecie. Jedynym problemem jest fatalny stan estetyczny Starego Rynku i okolic, brud i rozpadające się kamienice. Jeśli się go porządnie wyremontuje i zrewitalizuje, dla mnie 100% pewniak do listy UNESCO.
2) jako opcja rezerwowa do listy: Zamek Cesarski, jest to najnowszy i ostatni zbudowany zamek w Europie i obecnie największa, pawie w 100% oryginalnie zachowana, rezydencja w stylu nazistowskim na świecie(przebudowa podczas okupacji hitlerowskiej. Poza tym zamek jest pięknie zachowany i naprawde robi wrażenie, zwłaszcza w środku.
Poza Poznaniem, to z tych, które znam, może szanse miałyby:
1)Parowozownia Wolsztyn
2)Pałac i arboretum w Kórniku
3)Zamek w Gołuchowie
Nina 17.04.2015 godz. 13:46
Masz racje w 100& karol Barsolis .
nasi urzednicy kłoca sie o byle co ,chyba ze maja z tego prywatna kase.
na stadion miejski ( Lech Ineaa) daja lekka reka 1- 10 milionow zlotyc co roku , po to zeby prywana firma ( i oni udzialowcy) mialin asza kase z podatkow.
Na promocje naszej kochanej wielkopolski daja marne grosze lub wogole nic nie robia.
Byli juz tacy ktorzy hccieli zlkiwidowac perelke w Wolsztynie - lokomotywy .
Poznaniak 17.04.2015 godz. 13:38
W Poznaniu to co najwyżej zespół pruskich fortów (po odrestaurowaniu i udostępnieniu), Zamek Cesarski (po odbudowaniu wieży) no i zespół secesyjnych kamienic na Jeżycach ! Reszta to makiety i nieudolne rekonstrukcje !
Karol Turysta Kulturowy 17.04.2015 godz. 13:12
Major Polonia - Ziemia wielkopolska to początek Państwa Polskiego - to tutaj zaczęła się nasza nasza tożsamość Narodowa

> Szlak cysterski wiodący od Owińska, LĄD, Wągrowiec, Przemet, Wlen Zaobrzanski, Obra, Łekno,
> Szlak drewnianych kościołów wokół Puszczy Zielonka
> Szlak BAROKU w Wlkp . szlak zabytkowych świątyń, paklacow i Poznań—Kórnik—Śrem—Lubiń—Gostyń— Pawłowice—Rydzyna—Leszno—Kościan
> Zamek Przemysla – dokończyć budowe, wypromowac i szybko udostępnić turystom a nie kłócić się

czy był nie by l czy był w takim czy innym stanie. Wazne ze już jest i trzeba szybciutko wypromować.

> Szlak kolejek wąskotorowych - odrestaurować, uruchomić, wypromować i udostępnić turystom
> Wielka Pętla Wielkopolski to szlak żeglugi śródlądowej o długości 688 km.

Wielkopolska to obszar z rozległą siecią rzeczna (Warta, Noteć, jeziora, kanały, śluzy), która jest atrakcja dla turystyki wodnej.

Wielka Pętla jest zsynchronizowana –połączona wodami z całą Europa, poprzez liczne kanały, jeziora, rzeki, dopływy, aż po Kaliningrad, który nie jest promowany i wspomagany przez urzędników z woj. Wlkp. Znajdują się tam szlaki piesze wzdłuż pętli, szlaki rowerowe, szlaki konne oraz miejsce do uprawiania wszelakiej turystyki

> Poznań Forty i fortyfikacje wokół Poznania - odrestaurować i udostępnić turystom. Z przyrody mamy na obrzeżach miasta szachty glinianki wypalanki, który powinien buc rezerwatem przyrody a nim nie jest - jest natomiast wysypiskiem smieci a szkoda bo to niezwykle miejsce które widać z drogi z ul Głogowskiej.

Mamy tyle (ok. 300) obiektów zabytkowych na terenie wlkp. jak zamki ,pałace , dworki , folwarki Niestety nasi urzednicy nie robia prawie niczego by te obiekty wypromować i udostępnić turystom.

przykład str www. regionwielkopolska.pl, niczego tam prawie nie ma a jest to strona sponsorowana przez Urząd Marszałkowski woj. wlkp.

miasto Poznań też niczego nie robi w kierunku turystów - promuja (kasują) tylko imprezy na Starym Rynku jak jarmarki itp. My (miłośnicy i turyści ) na wlasna ręke opisujemy, zachęcamy i promujemy nasz region – Wielkopolske, która jest kolebką Polskiej Panstwości.

Nie szukajmy na siłe zabytku ktory bylby wpisany na liste UNESCO – bo takiego nie mamy ,wszystkie zabytki zniszczyli nam zaborcy , hitlerowcy ,ruscy , komuna lub obecnie sa w niepowołanych prywatnych rekach zamknięte na 4 spusty .

Karol Barsolis Turysta Kulturowy www.polskieszlaki.pl
gosia 17.04.2015 godz. 12:55
Miejsce w Polsce godne wpisania na listę UNESCO to ZUS: -miejsce kultowe: jest w każdym prawie mieście -dzieło twórczego geniuszu człowieka -skomplikowane i niezrozumiałe -tradycja kultowa: płacimy my, nasze dzieci i pozostałe pokolenia, -autentyczny i ponadczasowy
Krystyna 17.04.2015 godz. 12:49
To, co jst w Wielkopolsce unikatowe, to parowozownia i linie kolejowe kolei węglowej!
xyz 17.04.2015 godz. 12:45
Światowa lista UNESCO to nie lista największych atrakcji turystycznych, ale lista obiektów objętych szczególną ochroną ze względu na ich unikatową w skali światowej wartość. Wydaje się zatem, że nie o szukanie atrakcji chodzi. Proponuje aplikować z klinowo-pierścieniowym system zieleni w Poznaniu. Połączenie natury i dawnej twierdzy poznań będące dziś ważnym elementem systemem zieleni w mieście. Ochrona skuteczna murowana...
bałkanolog 17.04.2015 godz. 12:36
Słabo z tym w Wielkopolsce - może Ostrów Lednicki? Ale na moich ukochanych Bałkanach - co miasto to na Liście Unesco - Dubrownik, Trogir, Bar, Budwa itp....
Smoczy Ząb 17.04.2015 godz. 12:34
Wielkopolska nie ma czegoś takiego. Ale Lubuskie ma - jest to Międzyrzecki Rejon Umocniony.