NA ANTENIE: BOSKIE BUENOS/MAANAM
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Zambijczycy chcą studiować w Polsce

Publikacja: 19.09.2014 g.15:55  Aktualizacja: 19.09.2014 g.16:00
Poznań
Polska ma szanse stać się atrakcyjnym krajem do studiowania dla młodych Zambijczyków. Teraz na naszych uczelniach studiuje zaledwie kilku młodych ludzi z tego afrykańskiego kraju, ale są plany, by od nowego semestru studia w Polsce rozpoczęło około stu Zambijczyków.
munjama - Aleksandra Włodarczyk
/ Fot. Aleksandra Włodarczyk

Dziś z przedstawicielami poznańskich uczelni rozmawiał ambasador Republiki Zambii Bwalya S.K. Chiti. Plany ambitne, ale możliwe. Polska ma dobrą opinię wśród Zambijczyków i jest dla nich atrakcyjnym krajem - mówi ambasador. 

"Zambia jak Polska jest krajem katolickim, pracujący u nas polscy duchowni mają świetną opinię. Poza tym Polska jest krajem tańszym niż np. Stany Zjednoczone czy Australia, gdzie teraz studiują nasi studenci. Jest też krajem bezpieczniejszym".

Koszty edukacji studiów za granicą pokrywane są z własnej kieszeni ale - jak mówi ambasador Chiti - Zambia liczy też na nawiązanie takiej współpracy z uczelniami, by mogli studiować w Polsce również uczniowie mniej zamożni. "Szukamy i chcemy współpracować ze szkołami wyższymi publicznymi i prywatnymi. Interesują nas takie kierunki jak np. górnictwo i rolnictwo, energetyka, rozwój infrastruktury, cenimy też wysoki poziom polskich uczelni medycznych".)

Na ten temat mowa też będzie w Warszawie - w październiku odbędzie się polsko-zambijskie Forum Biznesowe. Starania ambasadora Zambii wspiera pochodzący z Zambii wielkopolski poseł Killion Munyama, przewodniczący Polsko-Zambijskiej Grupy Parlamentarnej. On sam w latach 80-tych studiował na ówczesnej Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, gdzie zdobył tytuł doktora.

http://radiopoznan.fm/n/
KOMENTARZE 2
grodziska pyra 20.09.2014 godz. 21:04
Czy poznańskie uczelnie i sam Poznań są atrakcyjne już tylko dla studentów z Zambii?
von Nogaj 20.09.2014 godz. 11:51
Poziom polskiej nauki i polskiego szkolnictwa sprawia, że uczelnie mogą być najwyżej dla Zambijczyków atrakcyjne.