NA ANTENIE: BLINDING LIGHTS (2024)/TEBEY (SPIEWA THE WEEKNDA)
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Zapal Znicz Pamięci - 23 października!

Publikacja: 06.10.2016 g.08:53  Aktualizacja: 23.10.2016 g.09:35 Piotr Świątkowski
Poznań
Instytut Pamięci Narodowej razem z Radiem Merkury pod honorowym patronatem Wojewody Wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna i Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka organizuje VIII edycję akcji społecznej "Zapal Znicz Pamięci".
Zapal Znicz 2015 las Zakrzewo 1 - Las Zakrzewo - Tom Foto
/ Fot. Las Zakrzewo (Tom Foto)

Jak co roku chcemy oddać hołd Polakom – mieszkańcom ziem wcielonych do III Rzeszy, zamordowanym w pierwszych tygodniach okupacji.

- Od pierwszego dnia agresji niemieckiej w 1939 roku terror i egzekucje były codziennym doświadczeniem Polaków w Wielkopolsce, na Pomorzu, Kujawach, Śląsku i Ziemi Łódzkiej – mówi koordynatorka akcji dr Agnieszka Łuczak z poznańskiego oddziału IPN. - Niemcy wprowadzili tu znacznie większe represje niż na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Tylko do końca 1939 roku na Kresach zachodnich Rzeczypospolitej zamordowali 40 tysięcy osób, przedstawicieli polskich elit. W tym roku przypominamy miejsca masowych egzekucji, w których zginęły setki i tysiące nieznanych ofiar.

W niedzielę 23 października w południe upamiętnijmy ofiary akcji Tannenberg. Zapalmy znicze w miejscach, gdzie ginęli Polacy. Prosimy o przysyłanie zdjęć na na adres: znicz@radiomerkury.pl  (w miarę możliwości prosimy o pomniejszanie zdjęć)

W tym roku upamiętniamy ofiary mordów w Lasach Zakrzewskich (zwanych również Palędzkimi lub Zakrzewsko-Palędzkimi) pod Poznaniem. To miejsce masowych, tajnych egzekucji. Od października 1939 roku do lutego 1940 roku rozstrzelano tu nie mniej niż 4500 osób. Tam w południe odbędzie się finał akcji.

W akcję rokrocznie włącza się marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. Jak mówi - jej celem jest upamiętnienie bohaterów, którzy zginęli z rąk hitlerowców. Ale podkreśla, że akcja ma też wymiar edukacyjny. W tym roku akcji po raz pierwszy patronuje także wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffman.

Partnerem akcji jest Wójt Gminy Dopiewo Adrian Napierała. Pomysłodawcą akcji jest Anna Gruszecka, wieloletnia dziennikarka Radia Merkury, dyrektor Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.

Więcej o akcji - w artykule Zapal Znicz Pamięci - świadectwo historii

js/szym

http://radiopoznan.fm/n/IXRxPJ
KOMENTARZE 5
Jan z Piły 23.10.2016 godz. 16:28
W Pile spotkaliśmy się pod pomnikiem obozu przejściowego ALBATROS, w którym od września do 6 grudnia 1939 roku przetrzymywano Polaków. Wśród uczestników uroczystości byli harcerze ze Szkoły Podstawowej nr 7; rowerzyści spod znaku SOBÓT NA DWÓCH KÓŁKACH, mieszkańcy Piły a wśród nich tacy, którzy wśród najbliższych mieli osadzonych w obozie.
Po uroczystości przy pomniku ALBATROSA kilkuosobowa grupa rowerzystów pojechała do Głubczyna by zapalić kolejny znicz pamięci na grobie ks. Maksymiliana Grochowskiego, ostatniego prezesa V dzielnicy Związku Polaków w Niemczech, osadzonego we wrześniu 1939 roku w pilskim obozie.
JeGo 13.10.2016 godz. 19:41
wydarzenia na FB wciaz nie ma?
Mike D 13.10.2016 godz. 09:55
Gratulacje że dalej trwa akcja. Niestety podstawa programowa z historii nie przewiduje jakiegoś szerszego omówienia sytuacji w Kraju Warty więc naszym dzieciom opowiada się o GG a nie o losach własnych dziadków.
JeGo 12.10.2016 godz. 14:41
jeszcze nie ma wydarzenia na FB? Koniecznie, bo o tej akcji trzeba mówić głośno!
Marta 07.10.2016 godz. 22:26
Bardzo serdecznie dziękuję za kontynuację i kolejną edycję
Po raz kolejny chętnie wezmę udział. Pamiętamy !