NA ANTENIE: Tajemnice Jamesa Bonda
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
 

Zapal Znicz Pamięci - świadectwo historii

Publikacja: 23.10.2016 g.21:44  Aktualizacja: 06.12.2016 g.13:08 Jacek Butlewski
Poznań
Po raz ósmy odbyła się akcja "Zapal Znicz Pamięci" współorganizowana przez naszą rozgłośnię i poznański oddział IPN-u.
Zapal Znicz 2016 w Łęczycy (2) - Znicze w Parku Miejskim w Łęczycy - ZSP nr 1 w Łęczycy
/ Fot. Znicze w Parku Miejskim w Łęczycy (ZSP nr 1 w Łęczycy)

Przypomniano miejsca masowych egzekucji z czasów II wojny światowej na ziemiach zachodnich Rzeczypospolitej. Terror i egzekucje były w 1939 roku codziennym doświadczeniem mieszkańców Wielkopolski, Pomorza, Kujaw, Śląska i Ziemi Łódzkiej.

W niedzielę w setkach miejsc pojawiły się kwiaty i znicze. Przy siedmiu grobach na terenie Lasów Zakrzewskich nieopodal Poznania, pojawili się politycy, samorządowcy, lokalni działacze, dziennikarze i zwykli mieszkańcy.

Maria Mackiewicz-Talarczyk mieszka w Palędziu, tuż obok Lasów Zakrzewskich. Od wielu lat szerzy wiedzę o mordowaniu Polaków w tym miejscu. Mieszkaniec Zakrzewa Edward Dorna był świadkiem mordowania Polaków w Lasach Zakrzewskich. Jak mówi - akcja "Zapal Znicz Pamięci" jest bardzo ważna.

Wicewojewoda Marlena Maląg - obecna na uroczystościach przy "Siedmiu Grobach" - powiedziała, że oddawanie pamięci jest w tym miejscu bardzo ważne, bo w tych lasach, jak się szacuje, zginęło 4500 ludzi. - By budować przyszłość, trzeba pamiętać o tych którzy zginęli dla Polski - mówiła Marlena Maląg.

- Ważny jest edukacyjny wymiar akcji Zapal Znicz Pamięci i uczenie młodzieży szacunku dla historii - zaznacza marszałek Marek Woźniak, współorganizator akcji.

Co roku Wielkopolanie wysyłają zdjęcia z setek miejsc. M.in. sprzed pomnika ofiar Fortu VII nad Rusałką w Poznaniu, czy sprzed Domu Żołnierza. Pomordowanych przez hitlerowców uczestnicy akcji Zapal Znicz Pamięci przypominają także w mniejszych miastach i miejscowościach. Składają kwiaty i znicze w Trzemesznie, Gnieźnie i Kłecku, Piaśnicy, Kórniku, Lesznie, Gostyniu, Mosinie, Murowanej Goślinie, Kościanie, czy Książu Wielkopolskim.

Akcję "Zapal Znicz Pamięci" wymyśliła Anna Gruszecka, obecna dyrektor Biblioteki Raczyńskich, wcześniej dziennikarka Radia Merkury.

Zdjęcia z akcji Zapal Znicz Pamięci można nadal przesłać zdjęcie na adresy znicz@dzieje.pl lub znicz@radiomerkury.pl.

Więcej o akcji - tutaj.

http://radiopoznan.fm/n/nsD9KL
KOMENTARZE 3
hetman 23.10.2016 godz. 10:37
JAko wnuk jednego z zamordowanych 20.10 39 serdecznie dziękuję !!! Bardzo cieszy mnie fakt ,ze w dzisiejszych czasach systematycznego ogłupiania społeczeństwa przez mierne media mozna w tak fajny sposób odrobić lekcję wychowania obywatelskiego i historii. Miłego dnia :)
leftt 19.10.2016 godz. 09:25
Rajd rowerowy po raz piąty.
Grodziska Pyra 14.10.2016 godz. 10:04
Piękna akcja, może nauczyciele historii z uczniami powinni się zaangażować?