NA ANTENIE: BOOGIE ON REGGAE WOMAN/STEVIE WONDER
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Radio Merkury na DAB+

Publikacja: 05.01.2015 g.09:27  Aktualizacja: 26.02.2015 g.10:25
Poznań
1 stycznia 2015 przejdzie do historii radiofonii w Wielkopolsce. Na falach eteru jest już cyfrowy sygnał radiowy. Na razie radia DAB+ można słuchać w centralnej Wielkopolsce, ale z czasem zarówno zasięg, jak i liczba stacji, będą się powiększać.
Mikrofon Merkurego - Radio Merkury
/ Fot. (Radio Merkury)

Wśród kilku stacji Polskiego Radia jest także rozgłośnia regionalna, czyli Radio Merkury. Oficjalnie nadajemy od 1 stycznia, ale w praktyce cyfrowy sygnał już idzie w eter. Na ten dzień czekali zwłaszcza miłośnicy cyfrowego dźwięku, niezakłócanego przez szumy. Bo sygnał cyfrowy ma to do siebie, że albo jest idealny albo nie ma go wcale. Wcześniej mogli to sprawdzić widzowie telewizji, która z wersji analogowej przeszła na cyfrową. W przypadku radia nadajniki analogowe, czyli te, dzięki którym słyszą nas Państwo na odbiornikach samochodowych czy stacjonarnych, nie będą wyłączane - przynajmniej na razie nie ma żadnych terminów. Zresztą na wyłączenie analogowego sygnału nie zdecydował się żaden europejski kraj.

W tej chwili sygnał w Wielkopolsce nadawany jest z nadajnika w Śremie i z poznańskiego Piątkowa. Dodajmy, ze początki radiofonii w Wielkopolsce to rok 1927. Przez ostatnie lata nastąpiła znaczna poprawa jakości sygnału dzięki przejściu z fal średnich i długich na ultrakrótkie czyli popularny UKF. Radio cyfrowe to znaczny postęp technologiczny.

Czym jest DAB+?

Technologia DAB+ jest rozwinięciem starszej, też cyfrowej technologii DAB. Starsze odbiorniki wyposażone w system DAB, nie będą działały w systemie DAB+. Radio cyfrowe jest zaawansowaną technologicznie odpowiedzią na wzrost oczekiwań wobec radiofonii FM. Przepełnienie częstotliwości tradycyjnego radia analogowego oraz rosnące wymagania względem przekazu radiowego, szczególnie w zakresie jakości sygnału, zadecydowały o rozwoju i popularyzacji nowej technologii radiofonii cyfrowej DAB+ (Digital Audio Broadcasting Plus). DAB+ umożliwia emisję dźwięku cyfrowego, oferując szereg dodatkowych usług, jak przesyłanie opisów, obrazów, informacji o ruchu drogowym dla systemów nawigacji i in. Jest to optymalna platforma odbioru sygnału w pojazdach, nawet przy dużych prędkościach - bez uszczerbku dla jakości przekazu.

Do tej pory jeden tradycyjny nadajnik analogowy służył do emisji jednego programu. Teraz, jeden nadajnik może emitować 12 programów stereofonicznych, do nawet ponad dwudziestu monofonicznych. Dodatkowo można przesyłać wiele innych sygnałów, co nie było możliwe przy radiofonii analogowej, zdjęcia, strony internetowe i wiele innych.

Należy podkreślić, że odbiór radia w systemie DAB+ możliwy jest tylko na odbiornikach cyfrowych, do tego przystosowanych. Tradycyjne odbiorniki FM nie mają takiej możliwości. Natomiast praktycznie wszystkie obecnie dostępne odbiorniki z systemem DAB+ mają też możliwość odbioru tradycyjnych, analogowych stacji FM. Więcej o wdrażaniu DAB+ w Polsce na stronie Polskiego Radia.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaprasza także na nową witrynę poświęcona DAB+: www.krrit.gov.pl/radio-cyfrowe

------------------------------------------------------------------------------------

PARAMETRY EMISJI RADIA Merkury w systemie DAB+
Dwa nadajniki, pasmo III, kanał 12A (223,936 MHz)

- lokalizacja 1: SLR Poznań Piątkowo ul.Szymanowskiego 17
- moc ERP: 1 kW ERPmax
- polaryzacja V (pionowa)
- wysokość zawieszenia anteny: 105m npm, 125m npt

- lokalizacja 2: RTCN Góra k.Śremu
- moc ERP: 7,5 kW ERPmax
- polaryzacja H (pozioma )
- wysokość zawieszenia anteny: 87m npm, 253m npt

- operator multiplexu: Emitel Sp. z o.o.

Zawartość programowa multipleksu:
Radio Merkury
Polskie Radio: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio dla Zagranicy, Polskie Radio 24, Polskie Radio Rytm
Planowane: radio dla dzieci, radio dla seniorów, radio edukacyjne

Zachęcamy do zadawania pytań dotyczących DAB+. Prosimy o wpisywanie komentarzy pod artykułem, będziemy starali się regularnie odpowiadać na pytania.

http://radiopoznan.fm/n/
KOMENTARZE 21
axs 27.09.2016 godz. 15:31
Czy jest szansa na zwiększenie mocy nadajnika w Śremie? W tej chwili na Wildzie sygnał idzie złapać ledwo ledwo...
romanteam@interia.pl 30.03.2016 godz. 08:56
w radiu BAB+ tak naprawdę chodzi o ilość stacji radiowych a nie o jakość nadawania ,a to dlatego ze w obecnej chwili tej wysokiej jakości niema i bardzo proszę zobaczyć z jaką jakością nadają stacje radiowe w intrenecie , nie wszyscy jesteśmy usatysfakcjonowani " brakiem szumów " a gdzie dobra jakość brzmienia ?
romanteam@interia.pl 04.12.2015 godz. 15:41
Dlaczego radio cyfrowe nie jest nadawane z nadajników naziemnych w TV , tak jak w Czechach czy Niemczech tam też jest radio cyfrowe i też są inteligentni ludzie.
radiomechanik 17.04.2015 godz. 16:25
Zmiana technologii kosztuje. Internet - kosztuje. Jakiś pieniacz wymyśla, że w dobie intenetu to DAB jest niepotrzebne. Jak najbardziej - tylko niech nie narzeka, że 5 km za Poznaniem to już jest polska C, a internet to ma tylko sołtys, remiza OSP i bibliotekarka w gminnym gimnazjum. To jest krok do przodu - gówniarzeria niech popyta się dziadków jak to w Polsce, w 1971 roku wprowadzano telewizję kolorową , albo w 1987 robiono pierwsze testy telegazety . DAB jest pierwszym krokiem do ucywilizowania emisji radiowej , a nie że EUROZET i Grupa RMF zajmują cały UKF i całą bezwzględnością likwidują stacje lokalne - nie ma już RMI i Platety FM ....
DabMAn 23.03.2015 godz. 13:17
Fajne radyjko, niedrogie z dobrym dźwiękiem i ciekawymi bajerami :)
http://www.amejzon.pl/pl/p/TechniSat-DigitRadio-250-do-odbioru-DAB-/298
Rychó Patalas 22.03.2015 godz. 20:26
Czytam i widzę, że jak to Polacy, wszyscy narzekają. Ja mam odbiornik DAB+ w samochodzie. Odbiór idealny w całym Poznaniu i sprawdzony od Pniew, do Wrześni, na południe do Pleszewa - super.
W domu w okolicach Lusowa odbiór idealny. Jakość dźwięku uważam za super. Wreszcie można słuchać Dwójki w idealnej jakości nie ciągnąc danych z netu. Przy dobrym sprzęcie, odpowiednio głośno - jakość dźwięku na prawdę wyśmienita.
Tomasz Płókarz 12.02.2015 godz. 19:43
Wpychanie DAB+ teraz jest analogicznym idiotyzmem, jakim było wpychanie standardu ISDN przez TPSA kilkanaście lat temu. Hej! jest 2015 rok! teraz rządzi internet! Nie potrzebujemy nowego standardu w eterze. Ani nadawcy, ani reklamodawcy, ani odbiorcy. Absolutnie do niczego.


Zbyszek 08.02.2015 godz. 13:33
Zadaję sobie pytanie po co ? ten DAB+ tylko wyciaganie kasy i napedzenie Chinskiej gospodarki . Jeden przykład VOX-FM nadawany jest z EC-Karolin o mocy 1KW w swietnej jakosci słychać w Dobrzycy w Pleszewie też krótki filmik
https://www.facebook.com/video.php?v=516012381853001&set=vb.100003327301827&type=3&theater
Kto ma konto na Facebooku moze sobie obejżeć . Jestem ciekaw daleko doleci sygnał cyfrowy nadawany z 1KW wątpie by pierdziawka made-in china dała by rade jak ten chiński chłam nie radzi sobie z odbiorem pasma 88-108 MHz . KRRIT z porozumieniem z UKE taqk kombinują z częstotliwościami by analogowy UKF nam obrzydzić jeden z przykładów jest Radio Centrum 106.4MHz nadawane o mocy 10KW z Miskstatu a drugie to RMF-FM na tej samej częstotliwości 106.4 o mocy 60KW nadawany z Zielonej Góry Jemiołów w ten sposób przyznać częstotliwośc to jest głupota . Teraz nie dawno ruszyło Radio Września na 93.7MHz sąsiadujące z tą stacją Radio ZET 93.6MHz z Wrocławia Góry Ślężej nadaje o mocy 120KW w moich okolicach Jedynie Ja mogę posłuchać radia z Wrześni mam selektywniejsze odbiorniki jeden Tuner Diory a drugi amplituner Bydgoskiej Eltry te urządzenia mają ponad 18 lat . Ci słuchacze w wiekswzości posiadaqją boombox-y oraz kina domowe made-in china mogą sobie pomarzyć o rozgłośni z Wrześni na 93.7 by posłuchać sobie takich paradoksów jest bardzo dużo w eterze na pasmie 88-108M<HZ
Ja osobiscie chinskiego scierwa za koło 800zł nie kupię i nie przyjmuję do wiadomosci by zakres UKF 88-108 był wyłączony.
AudioMaster 29.01.2015 godz. 13:21
Heheh w końcu jakiś standard a nie tylko analog a wcześniej krótkie fale!!!
Z Kościana łapię bezproblemowo DigitRadio 250 http://www.amejzon.pl/pl/p/TechniSat-DigitRadio-250-do-odbioru-DAB-/196. W przyszłości planuję zakup droższego modelu z wbudowanym modułem wifi ale na to potrzeba parę złotych więcej http://www.amejzon.pl/pl/p/DigitRadio-450-DAB-kolor-bialy-lub-drewno/89
rapiotr 10.01.2015 godz. 16:59
Podstawowy problem z DAB w Polsce to projekt i wykonanie. W obszarze Poznań to kpina zupełna. Emisja z SLR PIątkowo daje dobry sygnał właściwie w promieniu 6 - 7 km .Od ulicy Hetmańskiej na południe Poznania Sygnał jest zbyt słaby i gryzie się z emisją SFN z RTCN Srem,który okaleczony jest do 7 KW ERP. Zawracanie głowy.Fm gra wszędzie nawet 100 Watowe pierdziawki w pomieszczeniach śmigają . Niestety Stabilnej Emisji cyfrowej można szukać ale na dachu tam gdzie ptaszki lądują No ludzie przecież w 21 wieku nie będziemy używali zewnętrznej anteny do odbioru radia. Tym bardziej ,że zgodnie z zamówieniem Polskiego Radia sygnał dla powiatu , aż doŚremu to miało być 66 dbmikroVolt na metr :). Ja się pytam gdzie jest ten sygnał ? na 12 metrach powyżej gruntu? Ponad dachami ?Radio dla ptaków ?
cz'ytacz 08.01.2015 godz. 10:33
Mimo wszystko tj emitowania poprzez kolejne nowinki techniczne
w tym Radjo na Berwiʼnskiego z widokiem na Palmiarnię jest zimno.
Ten efekt drżenia zzzziębnięcia będzie lepiej odbierany dzięki braku
świadomości iż fala 102,7 zakłócana jest robotami drogowymi i
młotem pneumatycznym dobijającym się do żródła termalnego ...
PawełM. 07.01.2015 godz. 03:45
Chociaż posiadam duży Amplituner z dostrajaniem cyfrowym i RDS,a zanim zakupię ewentualnie taki nowy radioodbiornik,to może podobnie jak z przechodzeniem na górne pasmo czy RADIO MERKURY znów zrobi konkurs w postaci chociaż przynawania przenośnych odbiorników?.
maja 02.01.2015 godz. 23:25
'' Lepiej '' jest wrogiem '' dobrego '' !
O tym prawił już Wolter w czasach kiedy jeszcze radia nie było ! Więc po co Wam jakieś DABY + ? ? ?
Jan 02.01.2015 godz. 22:36
Ustawienie anteny w polaryzacji H a następnie V na podane lokalizacje nie zapewniają możliwości odbioru programów radiowych w systemie DAB+ na kierunku zachodnim Poznania w odległości około 10 km od nadajnika z Piątkowa a tym bardziej ze Śremu - mimo większej mocy ERP.
radiowiec 02.01.2015 godz. 16:53
Merkury w DAB+ ze Śremu :)
http://wstaw.org/m/2015/01/02/merkurydabplus.png
rapiotr 02.01.2015 godz. 14:35
W obecnym stanie rzeczy ten cały DAB made in Emitel nadawany w polaryzacji H nie spełnia warunków potrzebnych by wysterować radioodbiornik przenośny Philips DA1200/05 ,który dodam w Niemczech obszar Berlin sprawuje się nienagannie. Na południu Poznania Swierczewo i w Luboniu gdzie sygnały z obu nadajników zazębiają się spacerując po ulicy są ciągłe zacinki i przerwy. Sygnał zaledwie punktowo jest wystarczający.

Odbiór w pomieszczeniu w najwyższym miejscu w okolicy 84mnpm z oknami w stronę RTCN jest niemożliwy. na pierwszym piętrze w pomieszczeniu z oknem w str RTCN radio gra tylko i wyłącznie przy rozciągnięciu przewodu słuchawkowego prostopadle do kierunku emisji. Poruszanie się po domu słuchawki w uszach radio w kieszeni to kompletna katastrofa. Wlazłem na dach przywitała mnie wrona widoczność RTCN od podstawy po tubus. Radio DAB gra. 8-)


Polskie Radio powinno informować swoich radiosłuchaczy ,że w obecnym stanie rzeczy będąc w obszarze teoretycznie silnego sygnału :lol: radioodbiorniki przenośne DAB będą nie przydatne. Dodam tylko,że sygnały analogowe fm z tego RTCN u mnie 26 km w linii prostej grają na tym samym radiu w stereo bez zadraśnięcia nawet na schodach do piwnicy :)

O d... roztrzasnąć cały ten DAB made in Emitel. Pokusiłem się o zgrubne obliczenie. Biorąc pod uwagę zysk systemu VHF w polaryzacji H wiszącego w Śremie i teoretyczną moc ERP 7 KW (choć tego nikt nie potwierdził) dane wziąłem z BENETZA i przyjmując dookolną charakterystykę promieniowania dla uproszczenia moc dostarczana z nadajnika w kabel wynosi zaledwie circa 500 Wat :). No dajcie spokój pierdziawa może zapewnić sygnał ptakom albo antenom zewnętrznym, ale na pewno nie ludności zamieszkującej na Ziemi :) Nie wiem czy ten cały SFN nie robi tez grandy, ale chyba w przypadku tej modulacji i korekcji RS raczej odbiorniki powinny dawać radę. Taka sama sytuacja jest we Wrocławiu. Beznadziejny sygnał.

Nich mi ktoś wytłumaczy dlaczego w Niemczech jeśli chodzi o sygnał wszystko gra i trąbi bez problemu a tu wieczna siermięga? Powtarzam to jeszcze raz polaryzacja H w przypadku DAB to zło Co z tego, że dalej niesie skoro obszaru bliskiego, który ma obsługiwać nie kryje? Zazdroszczę mieszkańcom Warszawy. Pekin ładnie śmiga z centrum i w dodatku Raszyn otrzymał porządny system UHF i VHF dla DAB. Cała reszta kraju robiona jest po kosztach.

Dział planowania radiowego Emitel rozłożył obszar Poznań na łopatki. Zostaję przy radiu fm a w domu biurze i na działce nie ma nic lepszego od światłowodu i dobrego WiFi

Aha o Radiu Merkury jeszcze parę słów. Albo nie bo to katastrofa zupełna. Lepiej wyłączyć niż słuchać jak z nocnika przy tej przepływności i rozjeżdżającej się modulacji.

Dziękuję za uwagę. Szczęśliwego nowego roku zadowolonym tanim odfajkowaniem zadania Emitelowcom. Myślę, że lepiej zainteresuję tym tematem dział techniczny Polskiego Radia.

pozdrawiam.
DAB+ 02.01.2015 godz. 09:57
Potencjalnie DAB pozwala też na uzyskanie lepszej jakości dźwięku, ale ze względu na możliwe zróżnicowenie jakości parametrów transmisji DAB (mono-stereo, różne przepływności bitowe) jakość ta bywa też w praktyce niższa niż w radiu FM. Odbiorniki DAB pobierają przeciętnie więcej energii od odbiorników FM - co ma istotne znaczenie w sprzęcie przenośnym. DAB+ oparty jest o kodek HE-AAC wersja 2 (nazywany też AAC+ lub aacPlus). Dla programu stereofonicznego przepłwność nie powinna być niższa niż 128kbps... poniżej tej wartości dźwięk jest już wyraźnie wybrakowany.

Więcej informacji:
http://www.hifi.pl/slownik/dab.php
paw 01.01.2015 godz. 23:27
Jakość fatalna - technologia dobra, wykonastwo spartaczone...
Przemek 01.01.2015 godz. 01:22
64 kb/s - wysoka jakość dźwięku ???
paw 31.12.2014 godz. 16:00
Po 15 złapałem.
To teraz dział promocyjny - powinan ruszyc kamprania promocyjna z przywoitymi radyjkami DAB+ dla sluchaczy.
Bo braku działań promocyjnych przed rozpoczęciem emisji (pierowtny termin 1 X 2014) nie da sie nawet skomentowac....
Polak 31.12.2014 godz. 15:32
Czyli znowu chcą wyciągnąć kasę!!!!