Masz uwagi? Napisz!
This text is replaced by the Flash movie.
Piątek, 28.10.2016 | Szymona, Tadeusza, Judy
Pogoda 
9.5°C

 

ZAPAL ZNICZ PAMIĘCI 2012

Akcję  społeczną "Zapal znicz pamięci" wymyśliła w 2009 roku nasza redakcyjna koleżanka Anna Gruszecka. Radio Merkury  już po raz czwarty wraz z poznańskim Biurem Edukacji Publicznej IPN zaprasza do udziału w akcji społecznej, przypominającej o wydarzeniach II wojny światowej w Wielkopolsce. W miejscach, w których od września 1939 roku ginęli przedstawicieli polskich elit, w południe 21 października zapłoną znicze postawione przez Słuchaczy.


Zapraszamy do nadsyłania zdjęć z tej akcji na adres znicz@radiomerkury.pl - prosimy o przysyłanie - jeśli to możliwe - pomniejszonych zdjęć


W tym roku z naszej inicjatywy zasięg akcji został poszerzony – obejmie ona dawne ziemie wcielone do Rzeszy. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie www.ipn.gov.pl

Sylwetki tegorocznych bohaterów:

Leon Prauziński - Tych 12 obrazów przyniosło mu ogromną popularność. Reprodukowane w sporych nakładach w formie pocztówek znalazły się w niemal każdym wielkopolskim domu. Leon Prauziński malował wiarygodnie sceny z powstania wielkopolskiego, bo sam w nim walczył. Zdobywał prezydium policji w Poznaniu w dniu wybuchu walk, potem został przerzucony na front zachodni. Brał udział w walkach o Wolsztyn, Zbąszyń, Babimost i Kopanicę. Jeszcze w czasie powstania szkicował, a te rysunki stały się bazą dla jego malarskiej kroniki powstania. Ilustrował także książki, a jedna z nich ściągnęła na niego otwartą wrogość III Rzeszy. W książce Józefa Kisielewskiego „Ziemia gromadzi prochy”, będącej reportażem z podróży po Niemczech w 1937 roku, i portretującej mniejszość polską w III Rzeszy, zamieścił rysunek polskiego oficera z szablą na tle Gdańska. To wystarczyło, aby nazistowska prasa brutalnie go zaatakowała.


Gdy Niemcy zajęli Poznań, przyjaciele przekonywali go, aby opuścił miasto. Nie chciał jednak, by represje spotkały jego rodzinę, i został. Aresztowany 1 listopada 1939, osadzony został w forcie VII , który sami Niemcy nazywali obozem krwawej zemsty – zemsty za powstanie wielkopolskie. Został zamordowany 6 stycznia 1940 roku wraz z dyrektorem muzeum wielkopolskiego Nikodemem Pajzderskim i prof. Stanisławem Pawłowskim. Niemcy zniszczyli także jego obrazy, dokumentujące ich klęskę w walce z polskimi powstańcami. Zostały tylko pocztówkowe reprodukcje.


 Irena Nenia Bobowska
- W dzieciństwie cierpiała na chorobę Heinego-Mediny, co spowodowało całkowity paraliż nóg. Pełna radości życia, poruszając się na wózku inwalidzkim, uczęszczała do gimnazjum i liceum im. Dąbrówki. Była uzdolniona artystycznie, malowała i pisała wiersze. Irena Nenia Bobowska w 1939 roku miała 19 lat. Zaangażowała się w konspirację. Była inicjatorką i wraz z dwiema swoimi siostrami redaktorką pisma “Pobudka”. Na Jeżycach najpierw nasłuchiwano wiadomości z radia (co samo w sobie było niebezpieczne, Polacy bowiem mieli obowiązek oddania radioodbiorników, podobnie jak i aparatów fotograficznych), uzyskane informacje Irena opracowywała i przygotowywała do druku. Czasem jej zadaniem było także powielanie i kolportaż.


Tej działalności kres położyło aresztowanie 20 czerwca 1940 roku. Irena przeszła przez Dom Żołnierza, gdzie była siedziba gestapo, Fort VII, a w końcu została uwięziona we Wronkach. Dla większego upokorzenia odebrano jej aparat usztywniający nogi - odtąd mogła się tylko czołgać. Mimo okrutnego śledztwa, zachowała spokój. Jej wiersze pisane we Wronkach trafiły między innymi do Auschwitz i dodawały sił także powojennym więźniarkom politycznym w Fordonie. Podczas procesu przez pół godziny przypominała sędziom zabory i Kulturkampf. Skazana na karę śmierci została zgilotynowana we wrześniu 1942 r. w więzieniu Berlin – Plötzensee.


Gerard Linke
- Zanim udało mu zdobyć etat w szkole, dwa lata pracował dorywczo. W czasie wielkiego kryzysu i tak miał szczęście, bo seminarium nauczycielskie w Rogoźnie skończył w 1930 roku. Miał wtedy 20 lat. Jego dorosłe życie związane było z okolicami Nekli i Kostrzyna. W pierwszej z tych miejscowości Gerard Linke pracował 6 lat jako nauczyciel historii, języka polskiego, przyrody, matematyki oraz śpiewu. Jego życiem stała się jednak szkolna drużyna harcerska, którą sam założył. Pełen pasji, wesoły, wyrozumiały, przyciągał nie tylko uczniów, ale ich rodziców. Był nie tylko nauczycielem, ale i wychowawcą, kimś ważnym dla niewielkiej Nekli i jej mieszkańców.  Jego rozśpiewana drużyna występowała na wszystkich lokalnych uroczystościach, przy okazji zbierając fundusze na działalność. A Gerard Linke szukał nowych doświadczeń, uczestnicząc na przykład w kursie szybowcowym. W roku wybuchu wojny ożenił się, a jego wybranka także była nauczycielką.


Po zajęciu Wielkopolskę przez Niemców, został aresztowany. Szczególnie dobrych nauczycieli i społeczników w Kostrzynie i okolicy wskazywali ich niemieccy koledzy i sąsiedzi. 20 października żona chciała przekazać przetrzymywanemu w Kostrzynie Linkemu ciepłą odzież. Zdążyła na jego egzekucję. Z pięciu nauczycieli w Nekli wojnę przeżyła tylko jedna osoba.


Jak wyglądała akcja w poprzednich latach, można zobaczyć na naszej stronie:


Rok 2011:
http://www.radiomerkury.pl/zapal-znicz-pamieci-2011.html Rok 2010: http://www.radiomerkury.pl/znicz-2010.html Rok 2009: http://www.radiomerkury.kei.pl/index.php?archart=38866


W tym roku nasz radiowy kolega - Sławek Bajew - organizuje rajd rowerowy towarzyszący akcji Zapal Znicz Pamięci. Sławek i osoby, które się do niego zgłoszą, przejadą trasą liczącą ponad 130 km odwiedzając miejsca pamięci położone w południowej Wielkopolsce. Więcej na ten temat - tutaj.

.

Miejsca, w których odbywały się egzekucje przypominamy codziennie na antenie w Kalejdoskopie Wielkopolskim. Materiały przygotowane przez naszych reporterów w różnych miejscach Wielkopolski można znaleźć także na naszej stronie internetowej. Zapraszamy do zapoznania się z relacjami dźwiękowymi z:

.

Gostynia - historia egzekucji i Czarnego Legionu

Nekli - Nauczyciel zamordowany za Polskę

Złotowszczyzny - Gdy sąsiad strzelał do sąsiada

Murowanej Gośliny - Opowiedz młodym - Poznańska piątka

Lubonia - Młodzi coś wiedzą?PATRON AKCJI:
 

354 Obejrzyj zdjęcia z akcji Zapal Znicz Pamięci 2012: Zobacz zdjęcia
 
Komentarze (22)
Sebastian
Społeczność Liceum Ogólnokształcącego w Grodzisku Wielkopolskim włączyła się do akcji. Znicz pamięci zapłonął pod tablicą upamiętniającą harcmistrza Jana Skrzypczaka, nauczyciela grodziskiego "Słowaka" z lat międzywojennych, czlonka Wielkopolskiej Komendy Szarych Szeregów zamordowanego w Gross Rosen w 1944 roku.
Sebastian Skrzypczak
22.10.2012 godz. 21:45
Grażyna
Panie Pawle,jestem wzruszona pamięcią o moim Dziadku Janie Sroczyńskim.Serdecznie dziękuję.
Grażyna Sroczyńska Żok
22.10.2012 godz. 17:00
Iwona
W Skokach (pow. Wągrowiec) zapalono znicze pamięci na cmentarzu parafialnym na mogiłach ośmiu skoczan a także trzech mieszkańców wsi Potrzanowo zamordowanych przez hitlerowców w pierwszych tygodniach II wojny światowej. Znicze zapłonęły również pod tablicami znajdującymi się na bramie cmentarza parafialnego- ufundowanymi przez lokalną społeczność - pierwszą ( z roku 2009) upamiętniającą żołnierzy i policjantów, dla których ziemia skocka była miejscem urodzenia, nauki lub pracy zamordowanych przez NKWD ZSRR w Katyniu, Charkowie, Kalininie-Twerze oraz drugą (z roku 2003) poświęconą powstańcom wielkopolskim, związanym z naszym miasteczkiem. Tablica ta informuje również, że cmentarz parafialny w Skokach jest symbolicznym miejscem spoczynku Brunona Klewenhagena i Andrzeja Kłosowskiego, którzy zginęli w hitlerowskich obozach zagłady. Kolejne znicze pamięci pojawiły się pod tablicą z roku 1967 ( 600-lecie miasta) ufundowaną w hołdzie mieszkańcom poległym w walkach za wolność ojczyzny i pomordowanym w więzieniach i obozach koncentracyjnych.
Ostatnim miejscem, gdzie zapalono znicze jest pamiątkowy głaz znajdujący się w pobliskim Antoniewie na terenie byłego obozu jenieckiego, w którym w latach 1939-1945 więziono kilka tysięcy żołnierzy i oficerów polskich, amerykańskich, belgijskich, brytyjskich, francuskich, jugosłowiańskich, norweskich i włoskich.

Tekst: Iwona Migasiewicz
Foto: Maciej Migasiewicz
22.10.2012 godz. 12:28
Wanda
Zdjęcia z Konina http://konin.pttk.pl/zdjecia/121021/, komentarz będzie http://konin.pttk.pl/kronika/12_1021.pdf
22.10.2012 godz. 11:43
B
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151227365937145.486364.732502144&type=1&l=c8b07412c6
21.10.2012 godz. 23:32
TMZD - Jacek
Towarzystwo Miłośników Ziemi Dusznickiej zapaliło znicze pamięci w: Grzebienisku - pod pomnikiem 72 ofiar mordu, Dusznikach - Pomnikiem Walk i Męczeństwa oraz w Podrzewiu pod tablicą upamiętniającą Kazimierza Baranieckiego - foto tutaj: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.363370227083291.92037.271814442905537&type=3
21.10.2012 godz. 22:27
Paweł
Pani Grażyno my nie mogliśmy być w Kościanie. Znicz dla pamięci o śp. Janie Sroczyńskim zapłonął w Wielichowie
21.10.2012 godz. 19:05
Grażyna
Dzisiaj jest niedziela 21 pażdziernik2012 roku - a na Rynku w Kościanie o godz.12 przy tablicach pomordowanych była obecna tylko moja rodzina Sroczyńskich . Przecież Radio Merkury w tym dniu ogłosiło akcję ZAPAL ZNICZ PAMIĘCI !!!!!
21.10.2012 godz. 18:49
Tomasz Woźniak
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Dąbrowie w niedzielę wzięli udział w społecznej akcji „Zapal znicz pamięci” i zapali znicze na Grobach Zakrzewskich. Dziękujemy za zaproszenie do udziału i planujemy zaangażować w 2013 roku całą okolicę. Pozdrawiamy
21.10.2012 godz. 17:57
Bartosz
W Kłecku znicze już płoną. http://www.facebook.com/media/set/?set=a.455741214464460.96450.366847346687181&type=3
21.10.2012 godz. 10:36
Stefan
Brak na tej stronie Moich wymordowanych: 4 osoby żywcem spalone, trzy ciężko ranne, jedna osoba śmiertelnie ranna tuż po wkroczeniu i ostrzelaniu budynku przez hitlerowców. Współcześnie Przodków, przynajmniej NIE wiem gdzie dziś szukać. Zginęli po przełomie frontu w Wyrach. To w lini prostej ok 20 km do Lędzin. 3. IX. 1939 r. /niedziela około godz 11.40.
Na dziś mamy 90 % niedopisanych, niedomówionych wydarzeń z tamtego czasu. O zgrozo...Współcześni nasi historycy mają TOTALNY problem podjąć /neo'komuna, post'komuna siedzi u władzy. Manipulują informacjami, dołując Polskę i Polaków. Lepiej czcić p. MIchnika i okolic michnikowszczyzny niż wyjaśniać ostatnie 60 lat naszej komuszej, historycznej zapaści! To fakt! Dziś Sejm chce zlikwidować TV TRWAM uchwalająć KURIOZALNE opłaty za prawo nadawania.
Media jak: tvN, Polsat są KŁAMSTWEM.
Prawdę mówi! CZY to się komuś podoba czy NIE .. przedstawia OBIEKTYWNIE tylko TV TRWAM, Radio Maryja! Reszta to fałsz lub tylko polsko-języczne wydania. Polska jest zwijana przez zdrajców...
20.10.2012 godz. 14:43
Jacek
Wspaniała akcja. Cieszę się bardzo, że zatacza ona coraz wieksze kręgi. Bo musimy pamiętać o tych, którzy zginęli tylko dlatego, że byli obywatelami II Rzeczypospolitej Polskiej. Od 10 lat spędzam letnie wakacje na Kaszubach. W tym roku jednym z moich wakacyjnych celów było odwiedzenie grobów w Piaśnicy. Powiem krótko: żadne słowa nie są w stanie opisać tego miejsca i emocji, które atakują człowieka wchodzącego do tego lasu. Miejsca, gdzie wedlug różnych szacunków zginęło od 12 do14 tysięcy ludzi. Jeśli więc będziecie Państwo kiedyś na pięknych Kaszubach pamiętajcie o Piaśnicy. Trzeba i warto tam być.
20.10.2012 godz. 11:25
Elzbieta
To tak piekna i pozyteczna inicjatywa ktora winnismy pielegnowac i przekazywac nastepnym pokoleniom!
Pamietajmy o tych ktorzy stracili zycie ale i tych wypedzonych z Kraju Warty ktorzy pozostawic musieli
wszystko..rodzine,zdrowie,szczesliwe dziecinstwo,dom z calym dobytkiem..
Dla mojej mamy ten koszmar pozostal do dzis..miala zaledwie siedem lat..
Napewno zapale wiele zniczy!
19.10.2012 godz. 23:23
Andrzej
Spotykamy się na rynku w Kościanie w niedzielę kilka minut po 8.30 (o 8.30 przyjeżdża pociąg z Poznania). Szczegóły do odsłuchania na stronie.
19.10.2012 godz. 17:59
Paweł
Kiedy bedzie ten rajd przez Kościan?Pozdrawiam za odpowiedz mi
19.10.2012 godz. 13:05
Anna Gruszecka
Szanowni Państwo,
nie przeprowadzamy rozróżnień narodowościowych czy wyznaniowych pomiędzy Polakami - czyli obywatelami II Rzeczypospolitej Polskiej, mordowanymi przez Niemców podczas II wojny światowej. W tym roku jednym z pięciu bohaterów, symbolizujących losy osób mieszkających na ziemiach wcielonych do III Rzeszy, jest Aleksander Margolis, łódzki lekarz i społecznik, działacz Bundu. W poprzednich latach otrzymaliśmy między innymi zdjęcie zniczy, zapalonych pod obeliskiem przypominającym o obozie pracy na stadionie w Poznaniu czy w Muzeum w Żabikowie. Nadal są na naszej stronie internetowej.
18.10.2012 godz. 17:32
Joshko
Pamiętajmy o Polakach rozstrzelanych we wrześniu i październiku 1939. Pamiętajmy też o "naszych" Żydach z Wielkopolski. We wrześniu 1939 było ich tutaj 300 tysięcy. W 1945 - żadnego! Tylko w Łodzi, która należała do Warthegau znaleziono w styczniu 1945 około 500 żywych "wielkopolskich Żydów" sprzątających ulice. Reszta zginęła w obozach koncentracyjnych, ale przede wszystkim - już na początku wojny w obozach pracy położonych w całej Wielkopolsce. Kilka z nich było w okolicach Poznania, jeden nawet w Poznaniu! Lista obozów - na stronach IPN. Polacy ginęli gdyż byli nauczycielami, powstańcami, sołtysami, inżynierami. Nie byli winni. Żydzi zginęli bo byli Żydami. Nie byli winni. Zapalmy im też świeczkę. 300 tys. Żydów.....
17.10.2012 godz. 23:17
Anna Gruszecka
Godzina, o której prosimy, abyście zapalili Państwo znicze, nie ma nikogo ograniczać. Proponujemy 12.00, bo jest w połowie dnia i wydaje się najwygodniejsza dla największej liczby osób. Ważniejsze jest jednak, aby pamiętać, a nie, żeby być o określonej godzinie.
Na przykład w Koninie ze względów organizacyjnych - jak piszą organizatorzy z PTTK - grupa rowerzystów w ramach rowerowego zakończenia sezonu ma zamiar zapalić znicz pod tablicą pamiątkową na domu Zemełki przy placu Wolności w Koninie o 10.00.
Dziękuję za udział w akcji i wpisy na naszej stronie.
Anna Gruszecka
12.10.2012 godz. 14:50
as
ależ ta godzina chyba jest w pewnym sensie umowna! jedzie ktoś, o której może, nawet dzisń przed - albo po - zapala znicz i pamięta! przy okazji można zrobić i wysłać zdjęcie
12.10.2012 godz. 14:33
kati
może nie każdemu pasuje data, a tym bardziej godzina. Szkoda że nie ma wyznaczonych np, trzech dat jedna w południe, następna po południu a trzecia wieczorem
10.10.2012 godz. 21:34
Jan Balcerzak
Rowerzyści pilscy, uczestnicy SOBÓT NA DWÓCH KÓŁKACH, zapalą "znicz pamięci" przy tablicy upamiętniającej zamordowanego w Zelgniewie (niedaleko Śmiłowa, gmina Kaczory), 1 września 1939 roku funkcjonariusza Straży Granicznej SZCZEPANA ŁAWNICZAKA
09.10.2012 godz. 14:41
Jacek
Towarzystwo Miłośników Ziemi Dusznickiej oczywiściwe weźmie udział w tej zacnej Akcji. Zapalimy znicze pamięci na terenie Gminy Duszniki, w miejscach kaźni i upamiętniających poległych.
Jacek Lichocki - prezes TMZD
09.10.2012 godz. 11:29
Copyrights © Radio Merkury S.A - Polskie Radio – Regionalna Rozgłośnia w Poznaniu - Wszystkie prawa zastrzeżone.
w górę strony