NA ANTENIE: SWEET LUI-LOUISE - Ironhorse

Konstytucja okiem ekspertów - w Poznaniu

Publikacja: 21.10.2016 g.12:01  Aktualizacja: 21.10.2016 g.12:15 Wojciech Chmielewski
W przyszłym roku będziemy obchodzić 20-lecie Konstytucji RP.
Fot. Wojciech Chmielewski

W Poznaniu przez dwa najbliższe dni radcy prawni i konstytucjonaliści będą rozmawiać o funkcjonowaniu Ustawy Zasadniczej w naszym kraju. Mowa będzie o problemach trójpodziału władzy, prawa wyborczego, sądownictwa konstytucyjnego, a także prawach człowieka.

Zdaniem Zbigniewa Tura - dziekana Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu - w wielu krajach europejskich będzie dyskusja o ograniczaniu tych praw ze względu na zagrożenie terrorystyczne. - Mocno dyskutowana jest sprawa dostępu różnych służb do naszych rozmów telefonicznych czy komunikacji internetowej. Musimy sygnalizować i zastanawiać się czy i w jakim zakresie te zmiany powinny następować - mówi.

Obywatele mogą jednak protestować przeciwko planom narzucania rozwiązań prawnych, które prawa obywatelskie ograniczają. Przykładem może być protest przeciwko ACTA - międzynarodowemu porozumieniu, które miało zwalczać piractwo medialne. Zdaniem gospodarza konferencji marszałka województwa Marka Woźniaka, konstytucja powinna gwarantować jak najwyższy poziom praw obywatelskich. - Czasem stwarzanie poczucia zagrożenia może służyć przemyceniu pewnych regulacji, które nie zawsze są związane z zagrożeniem bezpieczeństwa. Często robią to systemy autorytarne - ocenia Woźniak.

W dwudniowej konferencji bierze udział m.in. była premier Hanna Suchocka, profesorowie Wojciech Hermeliński, Wojciech Łączkowski, Jerzy Stępień czy Dariusz Dudek.

Wojciech Chmielewski/gł/szym

Wojciech Chmielewski Wojciech Chmielewski
https://www.radiomerkury.pl/n/UZtDME
KOMENTARZE 1
roman 22.10.2016 godz. 00:06
ciekawe czy wystąpi znany specjalista od prawa konstytucyjnego dr wróblewski, który jest zarazem praktykiem głosującym za uchwałami blokującymi działanie TK

RADIO MERKURY POZNAŃ


internet@radiomerkury.pl 61 865 46 54

GODZINY: 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00

@TWITTER