NA ANTENIE: BANANOWY SONG - Vox

Alfred Smoczyk - legenda polskiego żużla

Publikacja: 15.12.2016 g.20:08  Aktualizacja: 19.12.2016 g.23:03 Jacek Marciniak
W Lesznie odbyła się promocja książki "Freda wciąż żywa legenda".
Fot. Jacek Marciniak

Fred to przydomek leszczyńskiego żużlowca urodzonego w Kościanie. Autorem publikacji jest ceniony w Polsce leszczyński historyk "czarnego sportu" Wiesław Dobruszek.

Alfred Smoczyk był pierwszym powojennym - bez podziału na klasy - mistrzem Polski. Zginął tragicznie w wypadku motocyklowym w pobliżu Leszna. 

Wiesław Dobruszek fenomen popularności Alfreda Smoczyka porównuje do legendy amerykańskiego aktora Jamesa Deana. Obaj zginęli w młodym wieku u szczytu kariery. Leszczyński historyk żużla przyznaje, że sam od lat wielokrotnie zastanawiał się nad ogólnopolskim fenomenem Alfreda Smoczyka. 

Przypuszcza, że przyczyniła się do tego nagła śmierć młodego żużlowca. Smoczyk był u szczytu kariery i zaczął osiągać znaczące sukcesy. I o tym pamiętają kibice czarnego sportu. Zdaniem autora monografii do legendy "Freda" przyczynił się także fakt poprowadzenia Unii Leszno do pierwszego tytułu drużynowego mistrza Polski na żużlu.

Stanisław Przybylski, ostatni żyjący jeszcze kolega z toru Alfreda Smoczyka,  podkreśla, że Fred był wtedy najszybszym zawodnikiem na torze, a przy tym był koleżeński i niezwykle pracowity. Wydanie książki sfinansowała Fogo Unia Leszno. Klub od 65 lat organizuje w Lesznie żużlowy Memoriał Alfreda Smoczyka.

Jacek Marciniak
https://www.radiomerkury.pl/n/Fj3d6d
KOMENTARZE 0

RADIO MERKURY POZNAŃ


internet@radiomerkury.pl 61 865 46 54

GODZINY: 19:00 20:00 22:00 23:00 00:00

@TWITTER